Kostin (rosyjski bankier) twierdzi, że dominacja dolara amerykańskiego jest bliska

Sprzedaż nowych pojazdów w USA wzrośnie o 1% w przyszłym roku

Kostin jest jednym z najpotężniejszych na świecie bankierów z Rosji i uważa, że koniec dominacji dolara amerykańskiego jest tuż za rogiem. Wspomniał o rosnącej sile chińskiego juana i jego rosnącym wykorzystaniu w globalnym handlu.

Andrei Kostin jest dyrektorem generalnym VTB, który jest drugim co do wielkości bankiem w Rosji, co oznacza, że wszystko, co mówi, ma dużą wartość. Wyjaśnił również, że Chiny przejmują rolę globalnej potęgi gospodarczej, odsuwając na bok Stany Zjednoczone Ameryki.

Chiny zniosą ograniczenia walutowe

Kostin dodał, że niedawne zamrożenie funduszy przez Unię Europejską i USA zmusi wiele krajów do regulowania płatności bez użycia USD i euro.

Stworzy to bufor, który może zostać wykorzystany przez Chiny i ich walutę – chińskiego juana. Dodał również, że Chiny planują usunąć ograniczenia walutowe.

Kostin powiedział, że teraz nawet Chiny rozumieją, że drogą do stania się potęgą gospodarczą nr 1 jest zmiana ich stanowiska w sprawie konwersji juana. Obecnie juan jest walutą niewymienialną, co utrudnia jego wykorzystanie w globalnym handlu.

Kostin skomentował również, że utrzymywanie większości swoich rezerw w obligacjach amerykańskich było ryzykownym posunięciem ze strony Chin.

Jeśli spojrzymy wstecz, dolar amerykański jest preferowaną walutą w handlu światowym od początku XX wieku. Wcześniej tę samą rolę pełnił funt szterling, co mówi nam, że zmiany są nieuniknione.

Według JPMorgan, oznaki de-dolaryzacji stają się coraz bardziej widoczne w globalnej gospodarce. Ponadto, zmagania Stanów Zjednoczonych z podnoszeniem pułapu zadłużenia co kilka lat również podważają rolę USD jako stabilnej waluty rezerwowej.

Na razie wydaje się, że wszystko zależy od decyzji Chin o uczynieniu juana walutą wymienialną. Otworzy to drzwi do nowej ery, w której wszystko ulegnie zmianie.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry