Kanadyjska inflacja wzrasta do 3,3% w lipcu, większe szanse na podwyżkę stóp procentowych

Gospodarka Kanady skurczyła się o 0,2% w drugim kwartale 2023 r.

Zgodnie z najnowszymi danymi z Kanady, roczna inflacja w tym kraju wyniosła w lipcu 3,3%. Podobnie, inne miary bazowe wykorzystywane do pomiaru inflacji w Kanadzie również pozostają na podwyższonym poziomie.

Dlatego też coraz większa liczba ekspertów uważa, że Bank Kanady prawdopodobnie wprowadzi nową podwyżkę stóp procentowych na następnym posiedzeniu. Podobnie, ostatni odczyt podkreśla również, że inflacja w Kanadzie pozostaje uporczywie wysoka pomimo wszystkich ostatnich pomiarów.

Według niedawnej ankiety przeprowadzonej wśród ekonomistów, inflacja w Kanadzie miała być wyższa niż 3,0% z wcześniejszej wartości 2,8% w czerwcu. Podobnie, wskaźnik cen konsumpcyjnych wzrósł o 0,6% m/m, podczas gdy prognoza zakładała jedynie wzrost o 0,3%.

Kanada: Średni odczyt CPI za lipiec wyniósł 3,65%

Bank Kanady wykorzystuje również CPI-trim i CPI-medianę do oceny bieżących poziomów inflacji. Średnia wartość tych miar została odnotowana na poziomie 3,65% w lipcu, podczas gdy jeszcze miesiąc temu wynosiła około 3,70%.

Po dokonaniu oceny sytuacji ekonomista ze Scotiabank powiedział, że inflacja w Kanadzie stoi obecnie w obliczu wielu zagrożeń. Dlatego też dodali, że cykl podwyżek stóp procentowych w Kanadzie jest daleki od zakończenia.

Jeśli się rozejrzymy, rynki pieniężne również przewidują podwyżkę stóp procentowych na wrześniowym posiedzeniu. Na razie szanse na podwyżkę stóp przez BoC wynoszą około 35%, podczas gdy wcześniejsza wartość wynosiła 27% przed publikacją danych o inflacji.

Po publikacji danych CAD (dolar kanadyjski) był ostatnio obserwowany na poziomie 1.3456 w stosunku do USD, ze spadkiem o 0.1%. Wcześniej para USD/CAD była ostatnio obserwowana na poziomie 1.35, co było najniższym poziomem od 1 tygodnia.

Bank Kanady (BoC) spodziewał się, że inflacja w lipcu wyniesie blisko 3%, a długoterminowy cel na 2025 r. wyniesie blisko 2%. Jednak po ostatnim odczycie wydaje się, że sprawy nie idą na korzyść krótko- i długoterminowych celów BoC (Bank of Canada).

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry