Jpmorgan Turcja Bank Centralny podniesie stopy procentowe do 25%

Jpmorgan Turcja Bank Centralny podniesie stopy procentowe do 25

JPMorgan (JPM) sporządził niedawno prognozę, w której widzi, że turecki bank centralny podniesie stopy procentowe z 8,5% do 25%. Według JPMorgan, bank centralny Turcji prawdopodobnie wprowadzi nową podwyżkę stóp procentowych na posiedzeniu 22 czerwca.

Ponadto w oświadczeniu JPMorgan stwierdzono również, że podwyżki stóp będą również wiązały się z dodatkowymi wskazówkami na przyszłość. Oznacza to, że bank może wprowadzić mniejsze podwyżki stóp w najbliższej przyszłości, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Jeśli prognoza JPMorgan okaże się prawdziwa, byłby to wzrost o prawie 16,5% w stosunku do obecnych poziomów. Biorąc jednak pod uwagę stanowisko prezydenta Erdogana w sprawie wysokich stóp procentowych, szanse na to są bardzo niskie.

Niedawno Hafize Gaye Erkan został mianowany nowym prezesem tureckiego banku centralnego, a jego pierwsze posiedzenie odbędzie się 22 czerwca.

Recesja w Turcji

Nicolaie Alexandru-Chidesciuc, ekspert JPMorgan, dodał, że stopy procentowe w Turcji osiągną 30% do końca 2023 roku. Innymi słowy, w miarę zbliżania się do drugiej połowy 2023 r. czeka nas znacznie więcej podwyżek stóp procentowych.

Ponadto, według JPMorgan, recesja jest również na kartach w drugiej połowie 2023 roku. W tym celu przytoczyli napięte warunki kredytowe w Turcji i spowolnienie globalnego popytu.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że tak gwałtowny wzrost stóp procentowych prawdopodobnie spowolni wzrost gospodarczy Turcji. Z drugiej strony wpłynie to również na popyt konsumencki w Turcji, co ostatecznie obniży inflację w tym kraju.

Co więcej, wysokie stopy procentowe w Turcji mogą również wspierać i tak już zmagającą się z trudnościami lirę turecką, ale to dopiero się okaże. W końcu wszystko to opiera się jedynie na założeniach, że nowy gubernator przyjmie jastrzębie podejście.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry