Japońscy inwestorzy stają się w styczniu nabywcami netto zagranicznych obligacji

Japonia podniesie zakładane długoterminowe stopy procentowe na lata 2024/25

Styczeń był pierwszym od ostatnich 5 miesięcy miesiącem, w którym inwestorzy z Japonii stali się nabywcami netto obligacji zagranicznych. Zdaniem ekspertów, spadek rentowności amerykańskich obligacji wzbudził nadzieję, że inne banki również zwolnią tempo podwyżek stóp.

Jak wynika z danych opublikowanych przez Ministerstwo Finansów, inwestorzy z Japonii zainwestowali w zagraniczne obligacje 1,56 bln jenów. Stanowi to równowartość około 11,79 mld USD i stało się jedną z największych inwestycji od września ubiegłego roku.

Jeśli spojrzymy na rentowność 10-letnich korpusów USA, to wyniosła ona około 3,321%, co stanowi 4-miesięczne minimum. W przeważającej części, kupno było skoncentrowane w pierwszej połowie miesiąca.

Jednak gdy oczekiwania na podwyżki stóp przez Fed spadły, inwestorzy powrócili do sprzedaży w późniejszej połowie miesiąca.

Około 1,1 mld jenów sprzedały firmy działające w sektorze ubezpieczeń na życie. Podobnie goleniowianie kupili obligacje o wartości 550 mln jenów. A banki powiernicze zainwestowały podobno 1,3 mld jenów w obligacje zagraniczne.

Japońscy inwestorzy byli nabywcami netto

Ogólnie rzecz biorąc, inwestorzy z Japonii byli nabywcami netto obligacji zagranicznych. Ponadto, inwestycje te były dokonywane na zasadzie unhedged.

Według ekspertów, inwestorzy byli zainteresowani obligacjami zagranicznymi, ponieważ były one bardziej atrakcyjne w porównaniu z obligacjami japońskimi.

W momencie pisania tych słów rentowność 10-letnich obligacji japońskich wynosiła około 0,5%. A w grudniu BoJ rozszerzył górny zakres stopy politycznej do 0,25% z wcześniejszego poziomu 0,5%.

Zdaniem niektórych analityków, bankowi centralnemu zależy na podniesieniu górnego pułapu lub całkowitym porzuceniu tej polityki. A głównym powodem takiego działania miałaby być inflacja, która obecnie znajduje się na poziomie 41 lat!

Na razie wygląda na to, że pieniądze odpływają z Japonii, co nie jest dobrym znakiem biorąc pod uwagę słabą sytuację gospodarczą w tym kraju.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry