Inflacja zasadnicza w Tajlandii wzrosła o 0,23% w czerwcu

Inflacja zasadnicza w Tajlandii wzrosła o 0,23% w czerwcu

W czerwcu inflacja zasadnicza w Tajlandii nieoczekiwanie wzrosła, ale tempo wzrostu było jednym z najwolniejszych w ciągu ostatnich 22 miesięcy. Po danych Ministerstwo Handlu obniżyło również prognozę CPI na pozostałą część 2023 roku.

Ogólnie rzecz biorąc, wskaźnik CPI w Tajlandii wzrósł o 0,24% w czerwcu w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. W większości ekonomiści spodziewali się wzrostu o 0,1%, podczas gdy rzeczywista wartość okazała się dwukrotnie wyższa!

Zdaniem ekspertów, powolne tempo wzrostu inflacji zasadniczej wynika z niskich cen energii i żywności w kraju. Łącznie pomogło to w obniżeniu cen konsumpcyjnych dla ogółu społeczeństwa.

Po tym odczycie, to już drugi miesiąc z rzędu, kiedy wskaźnik CPI w Tajlandii pozostaje w docelowym przedziale 1-3% ustalonym przez bank centralny.

Inflacja w Tajlandii pozostaje niska

W porównaniu z resztą świata, inflacja w Tajlandii jest nadal bardzo niska, co podkreśla odporność tajskiej gospodarki.

Według ministerstwa, główny wskaźnik CPI wzrośnie w tempie 0,77 r/r w 3 kwartale. Na 4. kwartał 2023 r. ministerstwo ustaliło prognozę na poziomie 0,62%.

Oznacza to, że inflacja na koniec roku w 2023 r. wyniesie od 1% do 2%, co mieści się w przedziale ustalonym przez bank centralny. Wcześniej bank centralny Tajlandii przewidywał, że inflacja wyniesie tylko 1,7-2,7%.

Jeśli spojrzymy na okres od stycznia do czerwca 2023 r., inflacja zasadnicza w Tajlandii wyniosła 2,39%. W tym samym czasie stopa bazowa w Tajlandii wynosiła około 1,87%.

Zaledwie kilka miesięcy temu bank centralny Tajlandii wprowadził ćwierćpunktową stopę procentową, która podniosła stopę procentową do 2%. Na kolejnym posiedzeniu w sierpniu szanse na kolejne podwyżki stóp są bardzo niewielkie. W końcu inflacja jest już w zakresie tajskiego banku centralnego, więc nie ma powodu, aby dokonywać jakichkolwiek korekt w polityce.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry