Inflacja w USA w listopadzie spadła do 3,1%

Inflacja w USA w listopadzie spadła do 3,1%

Zgodnie z danymi z USA, inflacja w listopadzie uległa dalszemu spowolnieniu. Spadek inflacji był w większości zgodny z oczekiwaniami i pozwoli Rezerwie Federalnej na dostosowanie swojej polityki pieniężnej na tej podstawie.

Dane pokazały, że inflacja zasadnicza spadła w listopadzie do 3,1%. W październiku odczyt był bliski 3,2%, co pokazuje, że inflacja zmieniła się o -0,1% w ciągu jednego miesiąca.

Odczyt inflacji w ujęciu miesięcznym pokazał skok o 0,1%, podczas gdy prognoza zakładała 0,0%. Podobnie Wall Street spodziewało się, że inflacja zasadnicza spadnie do 3,1%, podczas gdy rzeczywisty odczyt wyniósł 3,2%.

Inflacja bazowa zbliżyła się do 4%

Jeśli spojrzymy na inflację bazową, która nie obejmuje cen energii/żywności, wykazała ona wzrost o 4% w ujęciu rocznym. Ponadto inflacja bazowa w ujęciu miesięcznym wykazała wzrost o 0,3%, co było nieco wyższe niż październikowy odczyt na poziomie 0,2%.

Ostatni odczyt inflacji odegra kluczową rolę w kształtowaniu polityki stóp procentowych przez Fed w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Niektórzy eksperci uważają, że koszty pożyczek w USA zaczną spadać od 2024 roku. Jednak przewodniczący Fed wydał już oświadczenie, że potrzebne jest ostrożne podejście do kontrolowania inflacji.

W ciągu najbliższych kilku dni poznamy kolejną decyzję polityczną Fed. Według ekspertów stopy procentowe pozostaną na tym samym poziomie (5,25 – 5,50%). Oczekuje się również, że Fed opublikuje „wykres kropkowy”, który pokaże, jak będą kształtować się stopy procentowe w najbliższej przyszłości.

Według jednego z ekspertów, ostatni raport nie wpłynie na długoterminowy plan gry Rezerwy Federalnej. Mówiąc prościej, rynki będą musiały jeszcze poczekać, zanim przejdą do obniżek stóp procentowych.

Po ogłoszeniu prognozy obniżek stóp procentowych w marcu 2024 r. znacznie spadły. W rezultacie istnieje teraz 50% szans na obniżki stóp procentowych na posiedzeniu w maju 2024 roku.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry