Inflacja w Niemczech osiągnęła najniższy poziom w październiku

Inflacja w Niemczech osiągnęła najniższy poziom w październiku

Inflacja w Niemczech odnotowała jeden z najniższych odczytów w ciągu ostatnich 2 lat. W rzeczywistości taki poziom odnotowano tylko w sierpniu 2021 r., co również podkreśla, że inflacja w strefie euro prawdopodobnie również spadnie.

W październiku inflacja w Niemczech wyniosła 3%, zgodnie z danymi opublikowanymi przez Federalny Urząd Statystyczny.

A jeśli spojrzymy na ceny z perspektywy rok do roku, to we wrześniu wzrosły one o 4,3%. Tak więc, gdy spojrzymy na październikowy odczyt w porównaniu z wrześniem, widać wyraźną różnicę.

Ponadto inflacja bazowa w Niemczech również spadła z 4,6% we wrześniu do około 4,3%. Po raz kolejny inflacja bazowa w Niemczech również zwolniła w październiku.

Inflacja ustabilizuje się w pobliżu 3%

Według Ralpha z Commerzbanku, inflacja bazowa w Niemczech będzie dalej spadać i ustabilizuje się w pobliżu 3%. Jeśli więc weźmiemy pod uwagę tę prognozę, wydaje się, że inflacja będzie dalej spadać w nadchodzących miesiącach.

Dodał również, że stopa inflacji pozostanie wyższa niż cel EBC nawet w 2024 roku. Wygląda więc na to, że inflacja spadnie, ale tempo spadku nie będzie wystarczające do osiągnięcia celu EBC.

A ponieważ mówimy o utrzymującej się inflacji w strefie euro, oznacza to również wyższe stopy procentowe i być może większe zacieśnienie ze strony EBC.

Według ING inflacja wzrośnie z powodu deryskryminacji, zmian demograficznych i geopolityki. Dodali, że może to nawet zmusić EBC do ponownego przemyślenia celu inflacyjnego na poziomie 2%.

Z innych wiadomości, dane o PKB za III kwartał z Niemiec pokazały, że gospodarka nie skurczyła się tak bardzo, jak początkowo sądzili eksperci! Jednak czynniki takie jak wysokie stopy procentowe i słaba siła nabywcza nadal wpływają na gospodarkę.

W III kwartale PKB Niemiec spadł o 0,1% kwartał do kwartału, jeśli spojrzymy na wartości oparte na skorygowanych warunkach.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry