Inflacja w Niemczech osiągnęła 3,8% w grudniu

Inflacja w Niemczech w styczniu spadła do 3,1%

Według najnowszych danych efekty bazowe pchnęły niemiecką inflację w grudniu 2023 roku. W wyniku tego nagłego skoku trend spadkowy inflacji został zatrzymany.

Zmiana inflacji dała Europejskiemu Bankowi Centralnemu (EBC) wymówkę, aby przez jakiś czas nie zmieniać polityki stóp procentowych.

Inflacja z 2,3% r/r do 3,8% r/r

W grudniowym odczycie inflacji odnotowano wzrost o 3,8% r/r. Było to w większości zgodne z oczekiwaniami analityków zewnętrznych. Odczyt na poziomie 3,8% był jednak znacznie wyższy niż listopadowy odczyt na poziomie 2,3%.

Według analityka ING nagłe odrodzenie inflacji jest znakiem, że EBC pozostanie na obecnej ścieżce bez zmian w najbliższym czasie. Dodali również, że ostatni odczyt wskazuje, że EBC potrzebuje czasu, zanim przejdzie do obniżek stóp procentowych.

Dane o inflacji w Niemczech zapewniają również dokładny wgląd w dane o inflacji w UE, ponieważ są publikowane dzień wcześniej. Biorąc pod uwagę niespodziankę ze strony Niemiec, zobaczymy również podobny trend w odczycie inflacji w UE.

Zgodnie z prognozami, inflacja w UE prawdopodobnie osiągnie 3% w ostatnim miesiącu 2023 roku. Będzie to duży skok w porównaniu z listopadowym odczytem na poziomie 2,4%.

W ubiegłym miesiącu nawet prezes EBC mówił o ryzyku inflacyjnym i wygląda na to, że stało się to samo! Zgodnie ze statystykami, wzrost odczytu inflacji wynika głównie z cen energii.

Co więcej, niemieckie władze pracują również nad cięciem kosztów w budżecie na 2024 rok. Jest to również czynnik, który będzie dodatkowo napędzał wyższą inflację w styczniu 2024 roku.

A jeśli weźmiemy pod uwagę wzrost płac w Niemczech, inflacja prawdopodobnie pozostanie blisko 3% przez resztę 2024 r., w przeciwieństwie do celu 2%. W grudniu ceny żywności w Niemczech również wzrosły o 4,5% r/r, podczas gdy poprzedni odczyt wynosił 5,5%.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry