Inflacja w Kanadzie sięga 4 w kwietniu, kolejne podwyżki stóp przed nami

Inflacja w Kanadzie sięga 4 w kwietniu, kolejne podwyżki stóp przed nami

Roczna stopa inflacji w Kanadzie osiągnęła 4,4% w kwietniu, co jest jedną z najwyższych wartości w ciągu ostatnich 10 miesięcy. Ten wzrost inflacji będzie wywierał presję na kanadyjski bank centralny, aby ponownie podniósł stopy procentowe po wstrzymaniu ich w styczniu.

Według analityków prognozowana wartość rocznej inflacji wyniosła 4,1% po odczycie 4,3% w marcu. Krótko mówiąc, rynek spodziewał się spadku inflacji o 0,2%, ale rzeczywisty odczyt wykazał wzrost o 0,1%.

Jeśli spojrzymy na inflację w ujęciu miesięcznym, ogólny wzrost wyniósł 0,7%, co jest wartością wyższą niż prognozowane 0,4%.

Podwyżki stóp przez BoC będą kontynuowane

Według analityków Scotiabank, rynek miał złudne nadzieje, że Bank Kanady nie wprowadzi nowych podwyżek stóp procentowych.

Patrząc jednak na presję inflacyjną w kraju okazuje się, że bank centralny nie może pozwolić sobie jeszcze na zwolnienie tempa.

Podczas ostatnich 2 posiedzeń BoC zdecydował się nie wprowadzać żadnych podwyżek ani obniżek stóp procentowych. Miało to na celu ocenę, czy podwyżki stóp wprowadzone w przeszłości są wystarczające do kontrolowania inflacji, czy też nie.

W zeszłym roku inflacja w Kanadzie osiągnęła szczytowy poziom 8,1% i od tego czasu spadła do 4,4% w kwietniu. Chociaż jest to znaczna poprawa, bank centralny nadal nie może sobie pozwolić na bezczynność.

Według gubernatora BoC istnieje szansa, że inflacja w Kanadzie pozostanie powyżej celu 2% ustalonego przez Bank Kanady. Jeśli tak się stanie, będzie to oznaczać kolejne podwyżki stóp procentowych przez BoC.

Obecnie rynek przewiduje 22% szans na kolejną podwyżkę stóp procentowych przez Bank Kanady podczas posiedzenia 7 czerwca. Przed odczytem inflacji szanse na podwyżkę stóp wynosiły tylko 10%.

CAD (dolar kanadyjski) zyskał 0.3% w stosunku do USD (dolara amerykańskiego) i był ostatnio notowany na poziomie 1.3425.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry