Inflacja w Brazylii pozostała wysoka w marcu 2023 r.

Inflacja w Brazylii pozostała wysoka w marcu 2023 r.

Inflacja w Brazylii pozostała podwyższona nawet w marcu 2023 roku, głównie z powodu wzrostu rachunków za benzynę. W rzeczywistości, inflacja po raz kolejny ujawniła problemy związane z kosztami życia w Brazylii.

Biorąc pod uwagę, że gospodarka Brazylii znajduje się w stagnacji, najprawdopodobniej doprowadzi to do większej liczby nieporozumień dotyczących polityki gospodarczej kraju.

W większości przypadków ceny konsumpcyjne w III i IV kwartale 2022 r. uległy ochłodzeniu ze względu na agresywną politykę banku centralnego. Jednak po objęciu urzędu przez nowego prezydenta w 2023 roku, presja inflacyjna powróciła po raz kolejny!

Po ostatnim raporcie inflacyjnym z Brazylii, analitycy uważają, że wszelkie szanse na złagodzenie polityki zostaną odsunięte do końca 2023 roku. To co otrzymamy od Brazylii to bardziej jastrzębie podejście!

Odczyt IPCA za marzec wynosi 0,77%

IPCA, który jest benchmarkowym indeksem dla cen konsumpcyjnych w Brazylii, wzrósł w marcu o 0,77%. Było to w większości zgodne z opinią większości ekonomistów.

Ogólnie rzecz biorąc, inflacja żywności w Brazylii pozostała niska w tym miesiącu w porównaniu z tym samym okresem czasu w zeszłym roku. Jednak wznowienie podatków od etanolu i benzyny zebrało żniwo i będzie widoczne w raportach o inflacji.

Na razie stopa referencyjna w Brazylii wynosi 13,75% i wydaje się, że wysoka inflacja utrudni Banco Central do Brasil wprowadzenie jakichkolwiek zmian w tej stopie!

Jeśli weźmiemy pod uwagę marcowy odczyt inflacji na poziomie 0,77%, oznacza to 2,2% kumulację w I kwartale. Innymi słowy, obecne tempo inflacji prawdopodobnie przekroczy cel 3,25% wyznaczony na ten rok.

Jeszcze w zeszłym tygodniu pojawiły się plotki, że rząd wprowadzi obniżki stóp w najbliższym czasie. Jednak po ostatnim odczycie i komentarzach prezesa banku centralnego Brazylii okazuje się, że były to tylko plotki.

Według ministra finansów i szefa banku centralnego Brazylii, podatek paliwowy poprawi dochody rządu & obniży również inflację w kraju.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry