Inflacja spożywcza w Wielkiej Brytanii osiągnęła 12,7% w sierpniu

Wrześniowy wskaźnik CPI w Wielkiej Brytanii pozostaje bez zmian na poziomie 6,7%

Najnowsze dane pokazują, że inflacja spożywcza w Wielkiej Brytanii nadal spada i wyniosła 12,7%. Ostatni odczyt pochodzący z Wielkiej Brytanii oznacza piąty miesiąc z rzędu, w którym inflacja nadal spowalnia.

Według ekspertów powodem tego jest deszczowa pogoda w Wielkiej Brytanii, która powoduje spowolnienie wzrostu sprzedaży. W lipcu roczna inflacja spożywcza wyniosła 14,9%, a w tym miesiącu spadła do zaledwie 12,7%.

Tendencja spadkowa inflacji spożywczej

Jeśli spojrzymy wstecz aż do 2008 roku, to sierpień jest drugim miesiącem, w którym inflacja spożywcza gwałtownie spadła.

Jeśli spojrzymy na ceny w Wielkiej Brytanii w ujęciu rok do roku, ogólny trend jest nadal tendencyjny w górę. Jednak wiele podstawowych towarów przeszło obniżki cen, co pomoże brytyjskim konsumentom. Na przykład ceny oleju słonecznikowego i mleka spadły w ciągu ostatnich kilku miesięcy, oferując bardzo potrzebną ulgę.

Jednocześnie ceny wielu produktów znacznie wzrosły, takich jak mrożone produkty ziemniaczane, jajka, cukier itp.

Na razie rząd Wielkiej Brytanii kierowany przez partię konserwatywną zobowiązał się do zmniejszenia inflacji o połowę w tym roku. Patrząc jednak na utrzymującą się wysoką inflację żywności w kraju, przyszłoroczne wybory (2024 r.) mogą stać się wyzwaniem.

Ponadto spadkowa trajektoria inflacji spożywczej jest również uważnie obserwowana przez BoE, konsumentów i odpowiednich prawodawców.

Zaledwie kilka miesięcy temu Tesco ogłosiło, że inflacja żywności w Wielkiej Brytanii osiągnęła szczyt. Od tego czasu ceny wielu produktów zaczęły spadać.

Innym czynnikiem, który prowadzi do spowolnienia inflacji spożywczej, są twierdzenia, że sieci supermarketów w Wielkiej Brytanii czerpią zyski z niedawnego kryzysu inflacyjnego.

Jeśli spojrzymy na ogólną liczbę inflacji w Wielkiej Brytanii, to w czerwcu wyniosła ona prawie 7,9%, co nadal jest wysoką wartością w porównaniu z innymi głównymi gospodarkami. Jednocześnie inflacja żywności w Wielkiej Brytanii oscyluje na poziomie 17,3%, co również jest wysoką wartością!

Zgodnie z prognozą BoE, inflacja cen żywności w Wielkiej Brytanii spadnie do 10% pod koniec 2023 roku.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry