Inflacja detaliczna w Indiach spadła w sierpniu do 6,83%

Cel inflacyjny Indii pozostaje niezmieniony na poziomie 4%

W sierpniu inflacja detaliczna spadła o jeden stopień, ponieważ zaobserwowano spadek cen żywności. Inflacja jest jednak nadal wyższa niż górny zakres docelowy ustalony przez indyjski bank centralny.

W wyniku wyższej inflacji w Indiach, decydenci przyjęli politykę obserwacji i oczekiwania, aby zobaczyć efekty swoich wcześniejszych działań.

W sierpniu roczna stopa inflacji detalicznej wyniosła blisko 6,83%, czyli poniżej lipcowej stopy 7,44%. W większości przypadków kilku ekonomistów prognozowało, że inflacja detaliczna wyniesie w sierpniu około 7%. Tak więc na tym froncie inflacja wykazuje oznaki spowolnienia, co jest korzystne dla indyjskiej gospodarki.

Inflacja żywności pozostaje podwyższona

Większość inflacji napędzana jest przez inflację żywności, która w sierpniu wyniosła około 9,44%. W lipcu inflacja żywności wzrosła o 11,51%, co sygnalizuje odświeżającą zmianę.

Według jednego z ekonomistów inflacja CPI spadająca poniżej 7% przyniosła pewną ulgę konsumentom. Ochłodzenie inflacji można przypisać spadkowi cen warzyw, obuwia i odzieży.

Dla decydentów jednym z największych zmartwień są ceny żywności, które wzrosły w ubiegłym roku z powodu złych warunków pogodowych.

Pomimo niedawnego spadku inflacji, nadal znajduje się ona powyżej celu indyjskiego banku centralnego wynoszącego od 2% do 6%. Górna granica tego przedziału wynosi około 6%, podczas gdy rzeczywista inflacja oscyluje wokół 6,83%.

Zaledwie miesiąc temu gubernator RBI powiedział, że nadal obserwuje inflację, która ewoluuje w czasie. Dodał również, że ceny warzyw doświadczyły gwałtownego wzrostu, co wcale nie jest dobre.

W lipcu inflacja artykułów warzywnych wyniosła 37,34%, a w sierpniu spadła do około 26,14%. Pomimo spowolnienia, inflacja nadal utrzymuje się na podwyższonym poziomie, biorąc pod uwagę, że warzywa stanowią większość żywności indyjskiej populacji.

Próbując kontrolować krajową inflację, indyjscy urzędnicy zakazali już eksportu białego ryżu do innych krajów. Ponadto nałożono 20% cło eksportowe na ryż kolczasty, podczas gdy eksport cebuli został obłożony podatkiem w wysokości 40%.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry