Inflacja CPI w Australii wyniosła 6% w czerwcu; rosną szanse na pauzę RBA

Inflacja CPI w Australii wyniosła 6% w czerwcu; rosną szanse na pauzę RBA

W końcu mamy wyniki australijskich danych CPI, które pokazują, że wzrost indeksu był znacznie niższy niż oczekiwano w drugim kwartale. Zwiększy to szanse na przerwę w cyklu podwyżek stóp przez RBA.

Ogólnie rzecz biorąc, odnotowano wzrost inflacji CPI w Australii o 0,8% w porównaniu z poprzednim kwartałem. Wręcz przeciwnie, eksperci prognozowali wzrost inflacji CPI o 1%. Podobnie, inflacja CPI w pierwszym kwartale również wyniosła około 1,4%, co mówi nam, że inflacja spowolniła.

Inflacja na najniższych poziomach w roku

Ogólnie rzecz biorąc, odczyt CPI z Australii jest na najniższym poziomie od wielu lat, ponieważ takie wartości były ostatnio widziane dopiero we wrześniu 2021 roku. Daje to również dużo miejsca dla RBA na przerwę, ponieważ wszelkie dalsze podwyżki stóp wpłyną na lokalną konsumpcję.

Po ostatnim odczycie inflacja CPI w Australii wynosi obecnie 6% w ujęciu rocznym, co jest wynikiem wyższym od oczekiwań na poziomie 5,4%. Jest ona jednak wciąż niższa od wartości 7% obserwowanej w pierwszym kwartale.

Według ekspertów odczyt CPI był miękki, co wskazuje, że stopy procentowe wprowadzone przez RBA przynoszą teraz owoce. Wzmocniło to również argumenty za wstrzymaniem podwyżek stóp procentowych.

Po odczycie CPI dolar australijski (AUD) spadł o 0.7% teraz, gdy szanse na kolejne podwyżki stóp stały się bardzo niewielkie. Zaledwie miesiąc temu RBA zdecydował się utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie, co rozczarowało wielu graczy rynkowych.

Chociaż inflacja w ostatnim kwartale była niska, roczna inflacja w Australii jest nadal wyższa niż docelowe 2% RBA. Po pierwsze, obrzęki i koszty wynajmu w Australii są nadal wysokie, podobnie jak wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych.

Patrząc w przyszłość, RBA prawdopodobnie zastosuje podejście wyczekujące, próbując ocenić wpływ podwyżek stóp na inflację.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry