Inflacja bazowa Cpi utrzymuje się

Inflacja bazowa Cpi utrzymuje się

Mamy najnowsze dane o inflacji z Wielkiej Brytanii i nie malują one dobrego obrazu gospodarki. Według dostępnych danych, CPI za miesiąc grudzień wyniósł 10,5%. Pojawia się to w czasie, gdy konsumenci wydają więcej ze względu na sezon świąteczny, pomimo wysokich kosztów życia.

Według danych Narodowego Urzędu Statystycznego, nastąpił wzrost CPI w miesiącu o 0,4%. W wyniku tego wzrostu, roczna stopa inflacji w Wielkiej Brytanii wynosi teraz 10,5% zamiast 10,7%. Dla większości ekonomistów te dane o inflacji były podobne do ich własnych ustaleń, więc nie ma niespodzianki dla rynków.

Inflacja bazowa jest wciąż silna

Ostatnie odczyty pokazały, że inflacja spadła nieco z powodu spadku cen paliw. Innymi słowy, rzeczywista inflacja jest nadal silna w Wielkiej Brytanii.

Core CPI nie zawiera faktu, że ceny żywności i paliw wzrosły o 0,5% w miesiącu, po tym jak zyskały 0,3% w listopadzie. Oznacza to, że inflacja bazowa w ujęciu rocznym wynosi gdzieś około 6,3%.

Nie zapominajmy jednak, że Bank Anglii wyznaczył cel inflacyjny na poziomie 2%. Tak więc odczyt na poziomie 6,3% jest wciąż trzykrotnie wyższy od celu banku centralnego.

Ten odczyt inflacji pojawia się w czasie, gdy pojawiają się doniesienia, że supermarkety w Wielkiej Brytanii odnotowały zdrowy wzrost sprzedaży w okresie świątecznym.

Największy wzrost zaobserwowano w sprzedaży artykułów spożywczych, która wzrosła o 12% w stosunku do ubiegłego roku. Wskazuje to na to, że ludzie wykorzystali zniżki z sezonu świątecznego, aby zaopatrzyć się w artykuły spożywcze.

Gdy połączymy dane o inflacji z silnym rynkiem pracy w Wielkiej Brytanii, okaże się, że płace również rosną w szybkim tempie. W rzeczywistości tak szybkie tempo nie było widziane w ciągu ostatnich 20 lat, jeśli wyłączymy lata pandemii.

Podsumowując, obecna sytuacja utrudnia Bankowi Anglii spowolnienie cyklu podwyżek stóp.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry