Indonezja odnotowała nadwyżkę handlową w kwietniu 2023 r.

Indonezja odnotowała nadwyżkę handlową w kwietniu 2023 r.

W kwietniu Indonezja odnotowała nadwyżkę handlową, która okazała się znacznie wyższa od oczekiwań rynkowych. Co ciekawsze, Indonezja była świadkiem spadku zarówno importu, jak i eksportu w tym samym okresie.

Jeśli spojrzymy na rynki, głównymi towarami eksportowymi Indonezji są węgiel, nikiel i olej palmowy. W tym okresie ceny tych towarów również spadły, co jest przyczyną spadku eksportu.

Globalny boom towarowy pomaga Indonezji

Wygląda na to, że ożywienie indonezyjskiej gospodarki jest napędzane przez boom towarowy, który ma miejsce na całym świecie. Spadek cen surowców może jednak jeszcze bardziej zmniejszyć nadwyżkę handlową Indonezji.

A gdy nadwyżka handlowa zniknie z obrazu, może to znacznie spowolnić wzrost gospodarczy Indonezji.

W kwietniu eksport z Indonezji spadł o 29,4% w ujęciu rocznym do zaledwie 19,29 mld USD. Dane te zostały opublikowane przez urzędników z kraju, więc są bardzo dokładne.

W większości przypadków ekonomiści prognozowali spadek eksportu Indonezji jedynie o 18,55%. Oznacza to, że ostatnie dane ekonomiczne były zaskoczeniem dla wszystkich. Według jednego ze źródeł, ostatni spadek był jednym z największych w historii od 2009 roku, czyli prawie 14+ lat!

Jeśli spojrzymy na eksport oleju palmowego i węgla, one również odczuły spadek o 40% w ujęciu rocznym. Po raz kolejny był to poważny spadek, jeśli spojrzymy na najnowszą historię.

Ogólnie rzecz biorąc, nadwyżka handlowa Indonezji wyniosła 3,94 mld USD, podczas gdy ekonomiści prognozowali nadwyżkę w wysokości zaledwie 3,38 mld USD. Jeśli spojrzymy na dane, wydaje się, że spadek importu Indonezji odegrał główną rolę w osiągnięciu tej nadwyżki handlowej.

Jeśli chodzi o import, Indonezja wydała tylko 15,35 mld USD, czyli o 22,32% mniej niż rok wcześniej. Według ekonomistów jest to jeden z największych spadków w ciągu ostatnich 3 lat.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry