Indeks ISM dla przemysłu pokazuje oznaki ożywienia w grudniu

Indeks ISM dla przemysłu pokazuje oznaki ożywienia w grudniu

Spadek w amerykańskim sektorze produkcyjnym trwa nawet w ostatnim miesiącu 2023 roku. Należy jednak zauważyć, że tempo spadku spadło ze względu na poprawę zatrudnienia w fabrykach i wzrost produkcji.

Według ankiety ISM odczyt PMI osiągnął 47,4 punktu w grudniu 2023 roku. W poprzednich dwóch miesiącach odczyt pozostawał w pobliżu 46,7, co sugeruje, że grudzień przyniósł pozytywną zmianę.

Ism pokazuje 14 miesięcy spadków

Pomimo niedawnej poprawy, sektor produkcyjny w USA pozostaje w fazie kurczenia się. Minął prawie rok i dwa miesiące, odkąd branża odnotowała spadek. Długi czas trwania sprawia, że jest to jedna z najdłuższych faz kurczenia się, ostatnio obserwowana tylko w latach 2000-2002.

Prognozy analityków zewnętrznych wskazywały na odczyt na poziomie 47,1, ale rzeczywisty odczyt przyniósł zmianę o +0,3. Chociaż jest to pozytywna zmiana, niektórzy eksperci uważają, że badanie ISM musi dokładnie ocenić słabość sektora produkcyjnego.

Nawet dziś sektor produkcyjny nadal stanowi około 10,03% amerykańskiej gospodarki. Zatem wszelkie spadki w tym sektorze również bezpośrednio korelują ze spowolnieniem gospodarki USA.

Jeśli spojrzymy na dane dotyczące produkcji, są one nadal słabe pomimo pozytywnych zmian. Jednak tempo spadku spadło w ostatnich miesiącach.

Gospodarka USA jest nadal silna i wykazała wzrost o 4,9% w III kwartale (w ujęciu rocznym). Szacunki PKB za ostatni kwartał są bliskie 2%, co jest dobrym wynikiem.

Produkcja fabryczna również uległa poprawie, osiągając odczyt 50,3 z wcześniejszego odczytu 48,5. Patrząc w przyszłość, spadek poziomu zapasów jeszcze bardziej zwiększy produkcję amerykańskich fabryk.

Spadek popytu przełożył się również na niższe ceny produktów, co sugeruje, że deflacja wciąż trwa!

Gdy porównamy amerykański PMI z chińskim, staje się jasne, że amerykański bank centralny ma jeszcze wiele do zrobienia!

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry