Imf uważa, że fragmentacja wpłynie na globalny PKB

Sri Lanka blisko zabezpieczenia 2 miliardów dolarów od Imf

Od dziesięcioleci jesteśmy świadkami wzrostu integracji gospodarczej. Ale teraz gospodarce światowej grozi poważna fragmentacja z powodu wielu zagrożeń. Dlatego istnieje szansa, że globalna gospodarka zmniejszy się o 7%.

W rzeczywistości, istnieje wiele krajów, w których utrata produkcji gospodarczej dotknie od 8% do 12%. Ten scenariusz może stać się rzeczywistością, jeśli dojdzie do rozprzężenia technologii, według nowego raportu MFW.

Ponadto, raport ujawnił również, że w przypadku ograniczonej fragmentacji, nastąpiłby spadek globalnego PKB o 0,2%. Ale MFW dał również do zrozumienia, że potrzeba więcej pracy, aby właściwie ocenić szkody dla GFSN i międzynarodowego systemu walutowego.

Globalizacja jest zagrożona

Według raportu MFW czynnikami, które zagrażają globalnemu wzrostowi gospodarczemu są wojna rosyjsko-ukraińska oraz pandemia COVID. W rzeczywistości czynniki te zagrażają globalizacji – Zjawisku, które całkowicie zmieniło sposób funkcjonowania handlu i gospodarek na całym świecie.

MFW stwierdził, że głębokie więzi handlowe dzięki globalizacji doprowadziły do zmniejszenia ubóstwa na całym świecie. W rezultacie, konsumenci należący do grupy o niskich dochodach skorzystali z niższych cen.

Jednak rosnące ryzyko związane z globalnym sentymentem i pogorszeniem więzi handlowych dotknie tych samych konsumentów. W rzeczywistości najbardziej ucierpią kraje, w których większość obywateli to osoby o niskich dochodach.

Na początek, ograniczenie migracji transgranicznej doprowadzi do zmniejszenia przekazów pieniężnych. Ponadto, zmniejszenie FDI (bezpośrednich inwestycji zagranicznych) również prawdopodobnie nastąpi wraz ze zmniejszeniem przepływów kapitałowych. Podobnie, współpraca międzynarodowa również jest na minusie, co powoduje wzrost cen dóbr publicznych.

Dlatego MFW uważa, że jeśli fragmentacja będzie się pogłębiać, to doprowadzi do głębszych kosztów na froncie gospodarczym.

A najbardziej zagrożone są kraje należące do rynku o niskich dochodach, a zwłaszcza te z rynków wschodzących.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry