Imf prognozuje 3-krotny spadek w gospodarce Sri Lanki w 2023 r.

Imf prognozuje 3-krotny spadek w gospodarce Sri Lanki w 2023 r.

Według najnowszej prognozy urzędnika MFW, gospodarka Sri Lanki skurczy się o 3% w 2023 roku. Powodem tego jest słabe środowisko zewnętrzne i wewnętrzne. Opinie te zostały wyrażone przez dyrektora Departamentu Azji i Pacyfiku w MFW.

Obecnie zespół MFW przebywa w Kolombo w celu zapewnienia regularnych konsultacji. Następnie po raz pierwszy w tym roku odbędzie się misja recenzja. Podczas regularnych konsultacji zespół MFW spotkał się z wieloma urzędnikami Sri Lanki, w tym z ministrem finansów tego kraju.

Wychodzenie z niewypłacalności – przed nami trudna droga

Sri Lanka uzyskała od MFW pakiet ratunkowy o wartości 2,9 mld USD i próbuje wyjść z obecnego kryzysu finansowego. Jeśli spojrzymy na historię, Sri Lanka stanęła w obliczu najgorszego kryzysu finansowego po raz pierwszy od 1948 roku (uzyskania niepodległości).

W takich okolicznościach komentarze MFW ujawniają, że problemy są nadal obecne w poobijanej gospodarce Sri Lanki.

W kwietniu 2022 r. wyspiarski kraj zdecydował się spłacić swój dług zagraniczny. Od tego czasu kraj boryka się z trudnymi warunkami finansowymi i stara się jak najlepiej wyjść z tej sytuacji.

Podczas pierwszego spotkania z MFW władze Sri Lanki poprosiły o umorzenie długu. Kluczową rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, że w spotkaniu uczestniczyli również członkowie Klubu Paryskiego i Indie.

Ponadto Chiny uczestniczyły w spotkaniu jako obserwator. Warto również zauważyć, że Chiny są jednym z największych dwustronnych pożyczkodawców na Sri Lance, który również zainwestował znaczne środki w różne projekty infrastrukturalne.

Oczekuje się, że w 2023 r. inflacja na Sri Lance wyniesie 28,51%, co jest dość wysoką wartością. Ponadto stopa procentowa w kraju wynosi obecnie 15,5%, co również utrudnia postęp gospodarczy.

Musimy jednak wziąć pod uwagę fakt, że Sri Lanka nie może podejmować niezależnych decyzji finansowych bez konsultacji z MFW i innymi pożyczkodawcami. W przeciwnym razie zagroziłoby to obecnemu programowi MFW, a tym samym przyniosłoby więcej kłopotów finansowych.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry