Hiszpański PMI skurczył się jeszcze bardziej we wrześniu

Hiszpański PMI skurczył się jeszcze bardziej we wrześniu

We wrześniu aktywność hiszpańskich fabryk skurczyła się po raz kolejny, czyniąc to już szósty miesiąc z rzędu. Według ekspertów wysokie ceny i warunki rynkowe negatywnie wpłynęły na producentów.

W rezultacie sektor produkcyjny wprowadził redukcje zatrudnienia, co doprowadziło do pogorszenia sytuacji na rynku pracy. Ogólnie rzecz biorąc, sektor produkcyjny w Hiszpanii przechodzi trudny okres, co można częściowo przypisać wysokim stopom procentowym ustalonym przez EBC.

Indeks PMI (HCOB) od S&P Global pokazuje, że w sierpniu sytuacja uległa pogorszeniu. W lipcu wskaźnik HCOB PMI wynosił 47,8, a w sierpniu spadł do 46,5. W pewnym sensie spadek w hiszpańskim sektorze produkcyjnym nasila się z każdym mijającym miesiącem.

Spadek nowych zamówień i produkcji

Ogólnie rzecz biorąc, we wrześniu zaobserwowano spadek nowych zamówień i produkcji. Według ekspertów, niepewność na rynku i wysokie ceny są głównymi przyczynami tego spadku.

Aby przetrwać w tych trudnych czasach, hiszpańskie firmy uciekają się do redukcji zatrudnienia, próbując utrzymać finanse w ryzach. To już trzeci miesiąc, w którym fabryki nadal zmniejszają zatrudnienie.

Z drugiej strony, sektor usług w Hiszpanii również przeżywa spowolnienie. Aby dać ci pewną perspektywę, sektor usług również odnotował spadek, co jest pierwszym takim wydarzeniem w ciągu ostatnich 10 miesięcy.

Oba te odczyty nie przedstawiają zbyt dobrego obrazu hiszpańskiej gospodarki. Zgodnie z prognozą hiszpańskiego rządu, w 2023 r. spodziewany jest wzrost PKB o 2,1%.

Zaledwie tydzień temu hiszpańskie władze zrewidowały wzrost w II kwartale do około 0,5%, podczas gdy wcześniejsza wartość wynosiła 0,4%. Podobnie, PKB za I kwartał został zrewidowany z 0,5% do 0,6%.

Na razie nie wiadomo, czy Hiszpanii uda się osiągnąć wzrost PKB na poziomie 2,1%, czy nawet to stanie się niemożliwe.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry