Gospodarka Wielkiej Brytanii może się skurczyć z powodu wysokich kosztów utrzymania i załamania w fabrykach

Wrześniowy wskaźnik CPI w Wielkiej Brytanii pozostaje bez zmian na poziomie 6,7%

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania i niedawnym załamaniem w fabrykach, gospodarka Wielkiej Brytanii najprawdopodobniej się skurczy. W rzeczywistości ryzyko recesji również znacznie wzrosło dla brytyjskiej gospodarki, ponieważ stopa procentowa pozostaje wysoka.

Indeks PMI S&P Global spadł i w sierpniu osiągnął poziom 47,9. Zaledwie miesiąc temu (w lipcu) ten sam indeks oscylował w pobliżu 50,8, co jest powodem do poważnych obaw dla gospodarki.

Jeśli spojrzymy wstecz, ostatni odczyt PMI był jednym z najniższych i był ostatnio widziany dopiero w styczniu 2021 roku. W tym czasie Wielka Brytania przechodziła przez blokadę COVID-19, więc nie jest to zbyt duże porównanie. Mówiąc prościej, odczyt PMI w dzisiejszym środowisku jest podobny do tego, co widzieliśmy podczas blokady COVID.

Brytyjski wskaźnik PMI wykazuje spadek

Inną ważną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę z ostatniego odczytu PMI, jest to, że każda wartość poniżej 50 wskazuje na spadek, podczas gdy wartość wyższa niż 50 wskazuje na wzrost.

Wysoka inflacja to kolejny czynnik, który niepokoi brytyjską gospodarkę wraz z Brexitem, a także następstwami COVID. Jednak pomimo tych wszystkich przeciwności, gospodarka Wielkiej Brytanii nadal unika recesji. Jednak wzrost w kraju również ucierpiał, co zbliża gospodarkę do krawędzi pełnej recesji.

Dlatego też ekonomista wskazał również, że środki podjęte przeciwko inflacji doprowadziły do wysokiego ryzyka recesji w kraju. Ponadto złożony wskaźnik PMI ze strefy euro również osiągnął poziom 47,0, podczas gdy w lipcu wynosił około 48,6.

W następstwie tego funt szterling (GBP) spadł w stosunku do euro i dolara amerykańskiego. Podobnie, rentowność brytyjskich obligacji skarbowych również spadła w obawie przed kolejnymi podwyżkami stóp procentowych.

Obecna sytuacja brytyjskiej gospodarki wcale nie jest dobra i jeśli nic się nie zmieni, wkrótce możemy być świadkami recesji.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry