Gospodarka Kanady skurczyła się o 0,2% w drugim kwartale 2023 r.

Gospodarka Kanady skurczyła się o 0,2% w drugim kwartale 2023 r.

Dane opublikowane w piątek pokazują, że kanadyjska gospodarka nie odnotowała żadnego wzrostu w drugim kwartale. W rzeczywistości gospodarka skurczyła się w Q2 2023 o 0,2%. Jednak realny PKB Kanady pozostaje prawie niezmieniony, co wywołało obawy wśród ekonomistów.

Bank Kanady prognozował, że annualizowany PKB kraju wzrośnie o 1,5%. Podobnie ekonomiści reklamowali wzrost o 1,2% w tym samym okresie. Faktycznym wynikiem okazał się jednak spadek o 0,2% zamiast jakiegokolwiek wzrostu.

Wzrost PKB pod wpływem powolnego eksportu i gromadzenia zapasów

Według ekspertów, przyczyną spadku gospodarczego w II kwartale może być spadek akumulacji niewielkich zapasów i inwestycji mieszkaniowych. Podobnie, międzynarodowy eksport z Kanady również przeżywa spowolnienie.

Spadek m/m w czerwcu był w dużej mierze zgodny z oczekiwaniami, ponieważ handel hurtowy pozostał największym czynnikiem obciążającym gospodarkę. Jednocześnie pożary w Kanadzie miały również negatywny wpływ na wiele branż, takich jak transport kolejowy, górnictwo itp.

Początkowo Statscan prognozował wzrost PKB o 0,3% w maju, który obecnie został obniżony do zaledwie 0,2%. Podobnie, annualizowany wzrost w I kwartale również został zrewidowany z wcześniejszej wartości 3,1% do 2,6%.

Najnowszy raport o PKB Kanady został opublikowany w kluczowym momencie, gdy rynki oczekują na decyzję BoC w sprawie polityki pieniężnej.

Na chwilę obecną stopa procentowa Banku Kanady znajduje się w pobliżu 5,0%, co stanowi 22-letnie maksimum. W tym samym czasie inflacja osiągnęła 8,1%, co było 40-letnim maksimum i znacznie powyżej 2% celu banku centralnego.

Spadek inwestycji mieszkaniowych koreluje ze środowiskiem wysokich stóp procentowych w Kanadzie, a tym samym podkreśla, jak ściśle są one ze sobą powiązane! Patrząc w przyszłość, BoC będzie musiał podjąć trudną decyzję, czy chce nadać priorytet wzrostowi, czy też skupić się na kontrolowaniu inflacji.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry