Glencore zapowiada wypłatę 7 miliardów dla akcjonariuszy

Glencore zapowiada wypłatę 7 miliardów dla akcjonariuszy

Glencore ogłosił wypłatę 7,1 mld dolarów dla swoich inwestorów, a także program skupu akcji o wartości 1,5 mld dolarów. Ogłoszenie to nastąpiło w środę po tym, jak firma miała naprawdę zyskowny rok 2022.

Głównym powodem, dla którego Glencore osiągnął tak duże zyski, były silne ceny ropy naftowej i węgla. Te 2 produkty prezentują znaczną część biznesu firmy, a więc odegrały istotną rolę w silnym 2022 roku.

Zgodnie z wynikami z 2022 roku, dług netto firmy został zmniejszony z 6 miliardów dolarów na koniec 2021 roku do zaledwie 75 milionów dolarów na koniec roku.

Według prezesa Glencore, wiele czynników odegrało rolę w niezwykłej rentowności firmy w 2022 roku. Od globalnej pandemii po konflikt w Europie & nawet wysokie ceny energii, wszystko okazało się dobre dla Glencore.

Ponadto firma zarobiła również 6,4 mld dolarów zysku dzięki handlowi paliwami kopalnymi i różnymi metalami. Ogólnie rzecz biorąc, te liczby z 2022 roku są prawie w górę o 73%, dlatego eksperci uważają, że taki wynik jest bardzo mało prawdopodobny w 2023 roku.

Wydaje się, że obecne ogłoszenie wypłaty dla akcjonariuszy poprawi utrzymanie inwestorów. Ponadto, przyciągnie również więcej inwestorów, którzy są na poszukiwaniach akcji płacących wysoką dywidendę. Podobnie program skupu akcji własnych również pomoże spółce podnieść ceny własnych akcji.

Na rok 2023, a nawet na kilka następnych lat, wydaje się, że Glencore nie będzie miał tyle szczęścia co w 2022 roku. To główny powód, dla którego uważam, że Glencore powinien być bardziej ostrożny w swoim podejściu, ponieważ wciąż nie wiemy, co czeka nas w 2023 roku!

Jeśli chodzi o możliwości, które Glencoare może wykorzystać na swoją korzyść, to jest ich mnóstwo! Od COVID do zakłóceń w łańcuchu dostaw na całym świecie, Glencore może skorzystać z tego wszystkiego. Nie wspominając o tym, że kryzys energetyczny w regionie Europy i Azji może również stworzyć możliwości dla Glencore w 2023 roku.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry