Gaz ziemny notuje wzrosty w ujęciu miesięcznym i kwartalnym
Wygląda na to, że gaz ziemny spadł w ostatnim dniu września, ale to nic w porównaniu z jego wzrostami w miesięcznych i kwartalnych ramach czasowych.
Po imponującym rajdzie wzrostowym, gaz ziemny znajduje się obecnie blisko strefy oporu 3,00 USD, co podkreśla imponujący popyt. Pomimo wszystkich rozmów na temat przejścia na niekopalne źródła energii, gaz ziemny nadal pozostaje ulubionym paliwem amerykańskich obywateli.
Gaz ziemny w dół o 0,5%
Listopadowy kontrakt terminowy na gaz ziemny został rozliczony po cenie 2,929 USD, co oznacza spadek o 0,5% w ostatnim dniu września. W ujęciu liczbowym jest to spadek o prawie 0,016.
W tygodniowym horyzoncie czasowym kontrakt na gaz ziemny na listopad wzrósł o prawie 11%. Podobnie, gaz ziemny zyskał 5,8% w miesięcznych ramach czasowych. W trzecim kwartale wzrost cen gazu ziemnego wyniósł około 4,7%.
Według analityka, harmonogramy równoważenia przez fundusze, a także raporty miesięczne/kwartalne, są głównymi przyczynami wyprzedaży gazu ziemnego. W końcu ostatni dzień września był ostatnią sesją handlową, a zatem przyciągnął większą płynność niż zwykle.
Kolejnym czynnikiem, który spowodował ostatnią wyprzedaż gazu ziemnego, jest zbliżanie się do poziomu 3,00 USD. Jeśli spojrzymy wstecz, stanie się jasne, że 3,00 USD jest ważnym poziomem, co jest kolejnym powodem wyprzedaży.
Ogólnie rzecz biorąc, była to trzecia próba przekroczenia poziomu 3,00 USD, która nie zmaterializowała się we wrześniu. W styczniu 2023 r. gaz ziemny dotknął poziomu 4,40 USD (maksimum), ale wydaje się, że poziom ten jest nadal daleki od osiągnięcia.
W USA dzienna produkcja przekroczyła już poziom 100 bcf, co jest kolejnym powodem ostatnich zmian cen gazu ziemnego. Na rynku gromadzą się zapasy gazu ziemnego, co również może przyciągać sprzedających.
Patrząc w przyszłość, Stany Zjednoczone przechodzą przez sezon jesienny i istnieją prognozy, że w ciągu najbliższych kilku tygodni pogoda się ochłodzi. W oparciu o tę prognozę popyt na ogrzewanie wzrośnie, co również pozwoli gazowi ziemnemu pozostać byczym.