Futures na akcje USA pozostają stabilne po silnych danych o pracy

Deficyt handlowy USA w listopadzie spadł o 2,0%

Podczas poniedziałkowej sesji kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy giełdowe pozostawały bezkierunkowe. Z jednej strony traderzy wracają z wakacji, z drugiej strony ostatnie dane o zatrudnieniu pokazały siłę.

To wzbudziło wśród uczestników rynku obawy, że Fed prawdopodobnie będzie kontynuował politykę podwyżek stóp procentowych. W efekcie kontrakt futures na Nasdaq 100 spadał, podobnie jak futures na Wall Street.

A jeśli spojrzymy na główne akcje, takie jak Microsoft, Amazon czy Apple Inc, to wszystkie one osuwały się niżej podczas wczesnej sesji premarket.

Stopa bezrobocia w USA osiągnęła poziom 3,5%.

W marcu, tempo zatrudniania wśród amerykańskich pracodawców pozostało silne, co spowodowało, że stopa bezrobocia spadła jedynie do 3,5%.

Ten mocny raport z rynku pracy zwiększył szanse na to, że Fed podniesie stopy procentowe na kolejnym posiedzeniu (które odbędzie się za miesiąc).

Ogólnie rzecz biorąc, nonfarm payrolls odnotował wzrost o 236K miejsc pracy, co jest nieco niższe od oczekiwań ekonomistów. Jednak pomimo rozminięcia się z oczekiwaniami, inwestorzy odebrali ostatnie dane jako pozytywne.

Zdaniem ekonomistów z Citi, istnieje różnica między tym, jak Fed i jak rynki mało danych. Jeśli spojrzymy na rynek, to spodziewa się on, że Fed zmieni swoją politykę po łagodniejszych danych.

Ale to, jak Fed faktycznie zinterpretuje dane, to zupełnie inna sprawa i to właśnie widzimy dziś na rynkach!

Opierając się na tym poglądzie, nie byłoby błędem stwierdzenie, że silny rynek pracy i wysoka inflacja wprowadzą jakiekolwiek cięcia stóp procentowych! W rzeczywistości, utrzymująca się silna inflacja oznacza kolejne podwyżki stóp przez cały 2023 rok!

Dlatego ekonomiści Citi wyceniają obecnie podwyżkę stóp o 25 punktów bazowych, co spowoduje, że stopa polityczna Fed znajdzie się w przedziale 5,50% – 5,75%.

A ten negatywny trend na rynku terminowym prawdopodobnie przełoży się również na rynki kasowe oraz amerykańskie rynki akcji.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry