Euro na 9-miesięcznym maksimum po doniesieniach o kolejnych podwyżkach stóp procentowych

Włoski minister Giorgetti ostrzega EBC przed ryzykiem recesji

Para EUR/USD znajduje się na najwyższym poziomie od 9 miesięcy, pokazując siłę euro w stosunku do dolara. Wydaje się, że obecne dane gospodarcze z USA sprzyjają gołębiej perspektywie ze strony Fed i tym samym ciągną dolara w dół.

Ponadto Europejski Bank Centralny (EBC) również wysłał sygnały, że będzie kontynuował swoje cykle podwyżek stóp. Z jednej strony mamy więc byczy EBC, a z drugiej doniesienia wskazujące na gołębi Fed.

Para EUR/USD była ostatnio widziana podczas handlu w okolicach 1,0862 USD, notując wzrost o 0,7% w ciągu dnia. Wcześniej EUR/USD osiągnął maksimum na poziomie 1,0887 USD, by następnie nieco się wycofać.

Inflacja spowalnia w USA

Ostatnie zmiany na EUR/USD pojawiają się w czasie, gdy otrzymujemy raporty o danych inflacyjnych z USA. Jak wynika z raportów, inflacja cenowa w USA była znacznie słabsza od oczekiwań rynku. Na dodatek rozczarowały również dane o sprzedaży detalicznej, co również będzie schładzać inflację.

Ale dane te są również wskazówką, że gospodarka USA zwalnia, a więc wpłyną również na tempo wzrostu PKB w USA.

Ponadto, rentowność amerykańskich obligacji również gwałtownie spadła po danych o inflacji, co również miało negatywny wpływ na dolara amerykańskiego.

Zazwyczaj uważa się, że 2-letnie obligacje amerykańskie są silnie skorelowane z polityką stóp procentowych Fed. A ostatnio również spadła o 9 punktów bazowych i osiągnęła wartość 4,11%. Zdaniem ekspertów jest to najniższy poziom od początku października. A 10-letnia obligacja, która jest powiązana z długoterminową inflacją w USA, również spadła i osiągnęła wartość 3,40%.

Jeśli inflacja w USA ulegnie dalszemu ochłodzeniu, będzie to zła wiadomość dla dolara amerykańskiego. Wręcz przeciwnie, amerykańskie akcje skorzystają na słabszym dolarze i mogą zanotować ożywienie w 2023 roku!

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry