Ecb wprowadzi podwyżkę stóp o 50 punktów bazowych w marcu, według ekonomistów

Włoski minister Giorgetti ostrzega EBC przed ryzykiem recesji

Wszyscy główni ekonomiści są zgodni, że na najbliższym marcowym posiedzeniu EBC wprowadzi podwyżkę stóp o 50 punktów bazowych. W efekcie w II kwartale 2023 roku stopa procentowa w Europie osiągnie poziom 3,35%. Wielu ekonomistów uważa jednak, że istnieje duża szansa na to, że bank centralny może podnieść stopę polityczną nawet powyżej 3,35%.

Według Christine Lagarde, bank centralny jest gotowy dodać 50 punktów bazowych do swojej stopy politycznej. I wygląda na to, że większość ekonomistów bierze na słowo prezes EBC. Oznacza to, że stopa depozytowa w UE osiągnie 3% po marcowym posiedzeniu.

Podwyżka stóp o 25 punktów bazowych po marcowym posiedzeniu

Skoro wiemy już, co czeka nas na marcowym posiedzeniu, to pojawia się kolejne pytanie, co po nim… Według ankiety przeprowadzonej wśród ekonomistów, na kolejnych posiedzeniach zostanie wprowadzona dodatkowa podwyżka stóp o 25 punktów bazowych.

W efekcie stopa refinansowa w UE osiągnie poziom 3,75%, natomiast stopa depozytowa dotknie 3,25%! Jeśli rozejrzymy się wokół, to BoE i amerykański Fed również osiągnęły koniec cyklu podwyżek stóp. Na tej podstawie wydaje się więc, że EBC również podąży tą samą drogą.

A zdaniem jednego z analityków pracujących w DWS Group, istnieje duża szansa, że EBC przekroczy nawet górną granicę wyznaczoną przez większość ekonomistów. Przyczyn takiego stanu rzeczy można szukać w utrzymującej się inflacji w całej Europie.

Dlatego większość ekonomistów jest zgodna, że EBC podniesie również stopę refinansową, jak tylko skończy ze stopą depozytową.

Na podstawie tych informacji nie ma wątpliwości, że podwyżki stóp pojawią się na marcowym posiedzeniu. Jednak to majowe posiedzenie będzie teraz głównym punktem zainteresowania graczy rynkowych.

Zdaniem szefa Narodowego Banku Belgii, podwyżki stóp wprowadzone przez EBC przekroczą oczekiwania rynku. Na razie rynki prognozują, że stopa depozytowa w regionie Europy wyniesie około 3,50%.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry