Ecb wprowadza podwyżkę stóp o 50 punktów bazowych wśród obaw o inflację

Włoski minister Giorgetti ostrzega EBC przed ryzykiem recesji

Europejski Bank Centralny wreszcie wprowadził dziś podwyżkę stóp procentowych o 50 punktów bazowych! Wygląda na to, że walka z inflacją jest znacznie ważniejsza niż obecny kryzys bankowy.

Po całej sprawie z Credit Suisse i upadku kilku amerykańskich banków pojawiły się plotki, że EBC pominie podwyżkę stóp podczas tego posiedzenia.

Jednak po ostatniej podwyżce stóp, wszystkie te plotki zostały odłożone do lamusa, gdyż wygląda na to, że inflacja pozostaje priorytetem numer jeden dla EBC.

EBC podnosi stopę procentową do 3,50%

Po ostatniej podwyżce, stopa procentowa głównych operacji refinansowych wynosi 3,50%. Podobnie, stopa depozytowa EBC osiągnęła poziom 3,0%.

Krańcowa stopa kredytowa w Europie również wzrosła po ostatniej podwyżce stóp i dotknęła poziomu 3,75%.

Europejski Bank Centralny dał również do zrozumienia, że będzie dążył do zmniejszenia swojego salda o 15 mld euro/miesiąc.

Zgodnie z oświadczeniem EBC, presja inflacyjna pozostanie wysoka przez długi okres czasu. Wydaje się, że to był prawdziwy powód, dla którego ECB zdecydował się na podwyżki stóp pomimo ostatniego kryzysu bankowego.

Prognozy analityków pokazują, że inflacja nadal będzie powyżej celu 2% wyznaczonego przez EBC w 2025 roku. Podobnie, według raportów, poprawiła się również prognoza wzrostu dla regionu UE.

Na rok 2023 PKB ma wzrosnąć o 1%, co jest wyższe od początkowych prognoz wyznaczonych przez EBC.

Bank centralny nie dał jednak żadnych wskazówek co do ewentualnej nowej podwyżki stóp procentowych. Wcześniej EBC przekazywał te wskazówki poprzez komunikaty.

Wydaje się, że upadek kilku banków i bliski upadek Credit Suisse jest prawdziwym powodem, dla którego Bank zdecydował się na razie nie zobowiązywać do żadnej nowej podwyżki stóp.

Fundamentalnie rzecz biorąc, ta nowa podwyżka stóp będzie bycza dla euro i tym samym poprawi jego sytuację względem innych walut.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry