Dolar zyskuje, a funt szterling wycofuje się po publikacji Cpi

Dolar zyskuje, a funt szterling wycofuje się po publikacji Cpi

Po publikacji danych o CPI w USA, dolar amerykański wzrósł w nadziei na kolejne podwyżki stóp w przyszłości! Natomiast w Wielkiej Brytanii funt szterling spadł po publikacji danych o CPI!

Jeśli spojrzymy na indeks dolara amerykańskiego, okaże się, że USD zyskał 0,3% w stosunku do 6 innych walut wchodzących w skład indeksu. Łącznie więc USD zyskał w stosunku do wszystkich innych głównych walut.

Odczyt CPI z USA wyniósł w styczniu 6,4% r/r, podczas gdy ekonomiści spodziewali się odczytu jedynie na poziomie 6,2%! Podobnie inflacja bazowa wyniosła w styczniu 5,6%, podczas gdy ekonomiści spodziewali się odczytu na poziomie 5,5%.

Inflacja jest trudna do okiełznania

Oba te odczyty sugerują, że ujarzmienie inflacji w USA nie jest tak łatwe jak się wydaje! Dzieje się to w momencie, gdy USA od kilku miesięcy na każdym posiedzeniu wprowadza kolejne podwyżki stóp procentowych!

Zdaniem Johna Williamsa, który jest prezesem NY Fed, inflacja jest wciąż zbyt wysoka i aby to naprawić, potrzebne są kolejne podwyżki stóp!

Dał też jasno do zrozumienia, że ich praca jest jeszcze daleka od wykonania. Powiedział również, że Fed pozostanie na obecnym kursie, dopóki inflacja nie zostanie opanowana.

A jeśli spojrzymy na GBP/USD, to był on handlowany w okolicach 1,2094 po stracie 0,6% w stosunku do USD. Taki rozwój sytuacji nastąpił po opublikowaniu styczniowego raportu o inflacji. Jak wynika z raportu, inflacja w Wielkiej Brytanii jest na poziomie 10,1% r/r, podczas gdy w grudniu wynosiła około 10,5%.

Jeśli więc chodzi o Wielką Brytanię, to tempo spadku inflacji jest dużo szybsze niż w USA. I to jest główny powód, dla którego GBP spadł po publikacji danych o brytyjskiej inflacji!

Według Banku Anglii, cel inflacji wynosi 2%, co mówi nam, że przed nami jeszcze długa droga!

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry