Dolar kanadyjski (CAD) rośnie z powodu obaw o podaż ropy naftowej

Dolar kanadyjski (CAD) rośnie z powodu obaw o podaż ropy naftowej

Dolar kanadyjski zyskał przewagę nad dolarem amerykańskim podczas wtorkowej sesji giełdowej ze względu na rosnące ceny ropy naftowej. Jednym z największych eksportów Kanady jest ropa naftowa, a każdy wzrost cen tego surowca również wspiera CAD.

Jeśli spojrzymy na przyczynę wzrostu cen ropy, można ją przypisać cięciom podaży wprowadzonym przez Rosję i Arabię Saudyjską. Cięcia podaży utorowały drogę obawom o podaż, które obecnie przekładają się na wzrost cen ropy.

Ponadto niedawno opublikowano również dane PMI dla przemysłu z Kanady, które wykazały spadek. Tempo spadku było jednak wolniejsze niż oczekiwano. Jest to więc kolejna rzecz, która ma wpływ na dolara kanadyjskiego (CAD).

Na razie para USD/CAD notowana jest w dolnym zakresie 1,23 przy niewielkiej zmienności oczekiwanej ze względu na święto 4 lipca w USA.

CAD wzrósł o 0,25%

Ogólnie rzecz biorąc, dolar kanadyjski wzrósł o 0.25% ze względu na wzrost cen ropy. Ponadto perspektywy globalnego wzrostu są również słabe, co jest dodatkowo potęgowane przez cięcia dostaw z Rosji i Arabii Saudyjskiej.

Na ostatnim posiedzeniu Bank Kanady podniósł stopę procentową o 0,25%, co oznacza, że stopa procentowa w Kanadzie wynosi obecnie 4,75%. Ostatnia podwyżka stóp została wprowadzona po 5-miesięcznej przerwie i powiedziała nam, że długoterminowa polityka BoC pozostaje niezmieniona.

W maju kanadyjski PKB wzrósł o 0,5% po prawie zerowym wzroście w kwietniu. Zwiększyło to również oczekiwania, że BoC może wprowadzić więcej podwyżek stóp procentowych.

Inflacja bazowa, która jest również uważnie obserwowanym wskaźnikiem, również spadła do 3,7% w maju wobec prognozy 3,9%. Miesiąc wcześniej inflacja bazowa w Kanadzie wyniosła 4,1%, co pokazuje, że rzeczywiście poczyniono postępy w tym zakresie.

Bank Kanady chce obniżyć inflację do przedziału 1% – 3%, ale ostatnia wartość nadal znajduje się poza tym zakresem.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry