Dolar amerykański wykaże słabość w 2024 r. w przypadku zmiany kursu przez Fed

Dolar amerykański wykaże słabość w 2024 r. w przypadku zmiany kursu przez Fed

Wszyscy zgadzają się, że grudniowe posiedzenie pokazało gołębią stronę Rezerwy Federalnej. Zwiększyło to szanse na osłabienie dolara amerykańskiego w 2024 roku.

Jedyną rzeczą, która może ograniczyć spadek dolara amerykańskiego, są solidne wyniki gospodarcze. Jest to jednak nadal oparte na pivocie Fed w 2024 roku.

Dolar amerykański osiągnął rekordowe poziomy w 2020 r.

Dolarowi amerykańskiemu udało się osiągnąć 20-letnie maksimum w 2022 r. dzięki wyższym stopom procentowym Rezerwy Federalnej. Od tego czasu dolar amerykański wykazywał ruchy w ograniczonym zakresie, głównie napędzane zobowiązaniem Fed do utrzymania wysokich stóp procentowych.

Dlatego dolar amerykański zamknął swój pierwszy rok z 2% stratą. Jeśli spojrzymy wstecz, jest to pierwszy przypadek, który był ostatnio widziany dopiero w 2020 roku.

Ostatnie kilka lat dotyczyło podwyżek stóp procentowych, ale zmieniło się to wraz z grudniowymi protokołami z posiedzeń. Przewodniczący Fed wyjaśnił, że inflacja spada, a skutki stóp procentowych jeszcze się nie zmaterializowały.

W 2024 r. ekonomiści nie sugerują co najmniej 75-punktowych obniżek stóp procentowych, które zostaną rozłożone w czasie. Chociaż jest to tylko około 0,75%, to nadal jest to postęp i prawdopodobnie podniesie rynki akcji.

Kolejnym sygnałem wskazującym na osłabienie dolara amerykańskiego są spadające rentowności obligacji. Sprawia to, że dolar staje się mniej atrakcyjny dla inwestorów poszukujących aktywów o wysokiej rentowności. A gdy obniżki stóp wejdą w życie, rentowności tylko spadną i pociągną za sobą dolara.

Chociaż wszystko wskazuje na słabszego dolara, inwestorzy nadal ostrożnie podchodzą do wchodzenia na całość. Wynika to z faktu, że zajęcie takiej pozycji w przeszłości okazało się dużym błędem.

Najważniejsze jest to, że zwrot w polityce Fed spowoduje osłabienie dolara amerykańskiego i może doprowadzić go do tych samych poziomów, co kilka lat temu.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry