Deficyt platyny wzrasta przy wysokim popycie ze strony producentów samochodów

Deficyt platyny wzrasta przy wysokim popycie ze strony producentów samochodów

Według najnowszych raportów branżowych, rynek platyny przeżywa jeden z największych deficytów wraz ze wzrostem popytu.

Jednym z głównych zastosowań platyny i palladu są spaliny samochodowe, ponieważ mają one zdolność eliminowania szkodliwych emisji. Obecnie istnieje ogromny popyt na platynę, ale na rynku panuje niedobór podaży, który zakłócił łańcuch dostaw.

Minęły lata, odkąd popyt na pallad wzrósł, podczas gdy rynek pozostawał niedostatecznie zaopatrzony. To utrzymywało ceny palladu na wysokim poziomie, ponieważ było więcej kupujących. Z drugiej strony, konsumpcja platyny była niska i była ona łatwo dostępna na rynku, co utrzymywało jej ceny na niskim poziomie.

Przejście z palladu na platynę

Wygląda na to, że rynek motoryzacyjny przechodzi obecnie poważną zmianę, przechodząc z palladu na platynę. Według ekspertów, przejście z palladu na platynę pomoże firmom zaoszczędzić pieniądze.

Ponadto produkcja samochodów wykorzystujących platynę również rośnie, co jest kolejnym czynnikiem przyczyniającym się do zwiększonej konsumpcji.

Platyna ma również wiele zastosowań w jubilerstwie i innych gałęziach przemysłu. Z kolei pallad wykorzystywany jest głównie w sektorze motoryzacyjnym.

Zmiana ta doprowadziła do spadku cen palladu i znacznego ożywienia cen platyny.

Według jednego z ekspertów, rynek platyny będzie w tym roku borykał się z podażą na poziomie 128 000 uncji. Biorąc pod uwagę, że w ubiegłym roku rynek miał nadwyżkę 740 000 uncji, jest to duża zmiana!

Co więcej, Światowa Rada Inwestycji Platynowych również wskazuje na deficyt w wysokości 983000 uncji. Jeśli okaże się to prawdą, będzie to jeden z największych deficytów od 2014 roku!

Firma konsultingowa Metal Focus, która jest również dobrze znaną marką, również prognozuje niedostateczną podaż na poziomie 953000 uncji na rynku platyny.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry