Deficyt na rachunku obrotów bieżących Turcji w lutym ma wynieść 8 miliardów

Turecki bank centralny podniesie stopę procentową do 20%, według ekonomistów

W miesiącu lutym deficyt na rachunku bieżącym Turcji ma wynieść około 8,5 mld dolarów, co jest rekordem samym w sobie! Przyczyną tak szybkiego wzrostu deficytu na rachunku bieżącym mogą być wysokie produkty energetyczne i złoto.

Oznacza to, że całkowity deficyt na rachunku bieżącym Turcji w 2023 roku osiągnął już 45 miliardów dolarów, co jest dużą liczbą biorąc pod uwagę wielkość gospodarczą Turcji.

Według ankiety przeprowadzonej wśród 10 ekonomistów, deficyt na rachunku bieżącym za miesiąc luty wyniesie gdzieś około 8,5 miliarda dolarów. Dolna granica prognozy przewiduje liczbę 5,78 miliarda dolarów, podczas gdy górny zakres jest ustalony na 9 miliardów dolarów.

Deficyt handlowy Turcji osiągnął 51,4%.

Ogólnie rzecz biorąc, deficyt handlowy Turcji w lutym zwiększył się do prawie 51,4% i osiągnął wartość 12,08 mld dolarów.

Według ekspertów, Turcja musiała eksportować dużo produktów energetycznych i złota. Jednak ze względu na ostatnie wzrosty cen, kraj musiał wydać więcej pieniędzy na swój import.

Jeśli wyłączymy import złota i energii, to deficyt handlowy Turcji wynosi tylko 2,46 mld dolarów, co mówi nam, że kraj bardzo cierpi z powodu produktów wysokoenergetycznych.

Prognozowany deficyt na rachunku bieżącym w roku 2023 ma wynieść około 45 mld dolarów. Podobnie, prognozowany zakres deficytu handlowego w 2023 roku jest gdzieś pomiędzy 35 – 63 mld dolarów.

Według własnej prognozy Turcji, deficyt w roku 2023 wyniesie około 22 mld dolarów, czyli prawie połowę deficytu z roku 2022, który wyniósł 48,8 mld dolarów.

Już w 2022 roku głównym powodem skokowego wzrostu deficytu mogą być wyższe ceny energii i złota.

Na razie władze w Turcji pracują nad nowym planem przedstawionym przez prezydenta Tayyipa Erdogana. Plan ten ma na celu przekształcenie deficytu na rachunku bieżącym Turcji w nadwyżkę na rachunku bieżącym.

Przyglądając się postępom gospodarczym w Turcji, należy również pamiętać, że kilka miesięcy temu kraj ten nawiedziły potężne trzęsienia ziemi.

W bezpośrednim wyniku trzęsień ziemi eksport tego kraju spadł w lutym o 1,5 miliarda dolarów, co również przyczyniło się do zwiększenia deficytu na rachunku bieżącym.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry