Danske Bank prognozuje, że rentowność 10-letnich obligacji osiągnie 3,7% w ciągu najbliższych 12 miesięcy

Danske Bank prognozuje, że rentowność 10-letnich obligacji osiągnie 3,7% w ciągu najbliższych 12 miesięcy

Danske Bank jest znaną marką w sektorze bankowości inwestycyjnej, która wydaje prognozy dla różnych aktywów. Tym razem Danske Bank opublikował prognozę dla rentowności 10-letnich obligacji USA – jasno stwierdzili, że rentowności nie mogą pozostać na wyższych poziomach przez długi czas.

W ciągu ostatnich kilku tygodni rynki obligacji przeżywały dużą dynamikę sprzedaży, co jest pozytywne dla rentowności obligacji rządowych. Nie potrwa to jednak długo, ponieważ wzrost rentowności obligacji długoterminowych wskazuje na wzrost premii.

Jednocześnie oczekiwania dotyczące stopy neutralnej pod względem ryzyka są dość stabilne, co dodaje kolejny wymiar do całej sagi.

Presja na spadek rentowności obligacji

Na razie warunki finansowe wskazują na potencjalne zacieśnienie, co oznacza, że dla gospodarki pojawią się również zagrożenia związane ze wzrostem. Wszystkie te czynniki sprzyjają również spadkom rentowności obligacji długoterminowych.

Danske Bank dodał również, że konsumpcja w USA również się ochłodzi, gdy wejdziemy w miesiące zimowe. Ponadto inflacja również spadnie, ponieważ Fed nie jest w nastroju do obniżania stóp procentowych.

W IV kwartale 2023 r. dynamika podaży i popytu pozostanie niekorzystna, co również jest kłopotliwym czynnikiem dla amerykańskiej gospodarki. Poprawa popytu będzie jednak oznaczać również spadek rentowności obligacji długoterminowych.

Dlatego też prognoza na najbliższe 12 miesięcy została ustalona na poziomie 3,70%. Danske Bank dodał również, że pomimo presji spadkowej istnieje również szansa na ryzyko wzrostu.

Obecnie rentowność 10-letniej obligacji wynosi 4,74%, podczas gdy prognoza zakłada 3,70% w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Mówiąc prościej, najkorzystniejszą drogą dla rentowności obligacji jest spadek.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry