Czym jest rynek akcji Nasdaq

Czym jest rynek akcji Nasdaq

Nasdaq Stock Market, znany jako Nasdaq, jest drugą co do wielkości giełdą papierów wartościowych na świecie dla inwestorów chcących kupować i sprzedawać akcje. National Association of Securities Dealers Automated Quotations, czyli NASDAQ, to pierwotna nazwa Nasdaq. Rozpoczął on działalność 8 lutego 1971 r. i oferował inwestorom zautomatyzowane dane dotyczące cen akcji do wykorzystania podczas handlu akcjami na innych giełdach.

W pewnym momencie Nasdaq stał się pierwszym elektronicznym rynkiem akcji na świecie, przejmując handel wieloma akcjami, które wcześniej były przedmiotem obrotu poza autoryzowanymi giełdami. Aby móc notować swoje akcje na giełdzie Nasdaq, korporacje muszą spełniać rygorystyczne standardy notowań. Nasdaq stał się największą giełdą na świecie, która wykorzystuje wyłącznie handel elektroniczny.

Ponad 3000 firm notuje swoje akcje na Nasdaq, w tym wiele największych korporacji na świecie. Wiele z najlepszych firm technologicznych na świecie, a także tych z innych najnowocześniejszych obszarów, takich jak biotechnologia, przyciągnęło na giełdę, częściowo ze względu na wsparcie Nasdaq dla innowacji technicznych w swojej platformie transakcyjnej.

Nasdaq został stworzony, aby zaoferować elektroniczną alternatywę dla obecnej konfiguracji giełd, która obejmowała posiadanie żywych traderów na parkiecie w celu gromadzenia i realizacji zleceń kupna i sprzedaży akcji. Jednak początkowo inwestorzy nie byli w stanie aktywnie handlować żadnymi akcjami na Nasdaq. Zamiast tego dostarczał on najnowsze ceny transakcji giełdowych zawieranych gdzie indziej za pomocą zautomatyzowanego mechanizmu gromadzenia informacji.

Następnie Nasdaq rozszerzył swoją działalność w zakresie obrotu akcjami o akcje, które nie były przedmiotem obrotu na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych lub innych giełdach o ugruntowanej pozycji. Nasdaq zaczął koncentrować się na tych akcjach, czasami nazywanych akcjami pozagiełdowymi, a niektórzy inwestorzy określają obecnie Nasdaq jako rynek pozagiełdowy.

Nasdaq opracował zautomatyzowane systemy transakcyjne w miarę rozwoju technologii, które nie tylko dopasowują zlecenia od kupujących i sprzedających, ale także oferują statystyki podsumowujące i raporty niezbędne dla wszystkich giełd. Kiedy po raz pierwszy pojawił się Internet, Nasdaq był pierwszą giełdą posiadającą stronę internetową i pierwszą, która zezwoliła na handel online. Nasdaq przyjął również przetwarzanie w chmurze, przechowując dane i niezbędne dokumenty regulacyjne przy użyciu technologii opartych na chmurze.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry