Członek EBC sugeruje wstrzymanie podwyżek stóp w obliczu spadku inflacji

Członek EBC sugeruje wstrzymanie podwyżek stóp w obliczu spadku inflacji

Zdaniem Francois Villeroy de Galhau (członka EBC i prezesa Banku Francji) polityka monetarna EBC wydaje się być skuteczna. Dodał, że dowód na to widać w postaci schładzającej się inflacji.

Teraz, gdy inflacja w strefie euro wykazuje oznaki spadku, członek EBC dodał również, że uzasadnia to potrzebę wstrzymania podwyżek stóp procentowych. Biorąc pod uwagę obecny stan gospodarek na całym świecie, te komentarze członków EBC mają ogromne znaczenie.

EBC przyjmie podejście wait & see

Villeroy z EBC powiedział, że Europejski Bank Centralny prawdopodobnie będzie cierpliwy, jeśli chodzi o podwyżki, a nawet obniżki stóp procentowych. Dlatego prawdopodobieństwo utrzymania stopy procentowej bez zmian jest bardzo wysokie.

Jeśli chodzi o powody, dla których EBC będzie utrzymywał stopy procentowe, wspomniał, że ich rozprzestrzenienie się w gospodarce UE zajmie trochę czasu.

Wyjaśnił, że proces pomiaru stopy procentowej nie jest wcale dokładny. Dlatego normalne jest uzasadnianie potrzeby podejrzeń i interpretacji przez urzędników EBC.

Tymczasem inny członek EBC podkreślił, że gospodarka UE przechodzi ostatnio stagflację.

Dlatego wielu ekspertów uważa, że wszelkie cięcia stóp nastąpią dopiero wtedy, gdy inflacja osiągnie 2% lub mniej. Poza tym rynki pracy w krajach UE są bardzo odporne, co również daje EBC więcej swobody.

Komentarze członków EBC nie miały żadnego wpływu na byki EUR/USD. Dlatego EUR/USD nadal zyskiwał na wartości w piątek i ostatnio był obserwowany w pobliżu 1,0865.

W przyszłym tygodniu uwaga rynku przeniesie się na nadchodzące dane gospodarcze z UE i USA, aby określić następny trend EUR/USD.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry