CPI w strefie euro spada do 5,3%, mniejsze szanse na podwyżkę stóp EBC
Najnowszy odczyt CPI ze strefy euro wykazał spadek presji cenowej. W rzeczywistości nie byłoby błędem stwierdzenie, że inflacja w strefie euro osiągnęła punkt szczytowy i jest teraz na drodze do trendu spadkowego.
Taki rozwój sytuacji pozwoli EBC na wzięcie głębokiego oddechu i spowolnienie niedawnej kampanii podwyżek stóp procentowych. W ciągu kilku lat EBC przeszedł od ujemnych stóp procentowych do wysokich stóp procentowych, niespotykanych w ciągu ostatnich 20 lat. Głównym powodem podniesienia stóp procentowych było złagodzenie historycznej inflacji.
CPI w strefie euro za lipiec wyniósł 5,3%
W lipcu odnotowany wskaźnik CPI w strefie euro wyniósł 5,3%, co jest wartością niższą niż czerwcowy odczyt CPI na poziomie 5,5%. Ogólnie rzecz biorąc, spadek inflacji, który rozpoczął się jesienią, trwa nawet w sezonie letnim.
Jeśli spojrzymy na inflację bez uwzględnienia produktów energetycznych i żywnościowych, pozostała ona na dość płaskim poziomie zbliżonym do 5,5%. Biorąc pod uwagę ostatnie warunki na rynku energii, nie jest to dużym zaskoczeniem.
Inflacja w usługach była jednak wyjątkiem, ponieważ wzrosła z 5,4% do 5,6%. Ten skok również zwiększył obawy, ponieważ koszt usługi jest bezpośrednio powiązany z płacami w strefie euro.
Według ekspertów, ostatni spadek inflacji wciąż nie jest wystarczający, aby wyjaśnić dylemat EBC dotyczący tego, czy wprowadzić podwyżkę stóp procentowych, czy też utrzymać stopy na stałym poziomie. Dlatego też szanse na wrześniową podwyżkę stóp procentowych są nadal aktualne.
Jeśli rozejrzymy się dookoła, rynek pracy jest nadal napięty, a inflacja wciąż znajduje się powyżej celu EBC. Na podstawie tych danych możemy stwierdzić, że presja płacowa utrzyma się jeszcze przez jakiś czas.
Dlatego możemy śmiało powiedzieć, że inflacja pozostanie powyżej 2% (cel EBC) przez kilka następnych lat. Jednocześnie stopa procentowa również pozostanie wysoka, próbując przeciwdziałać CPI.