Cotygodniowa liczba bezrobotnych w USA osiąga najwyższy poziom

Dolar amerykański wykaże słabość w 2024 r. w przypadku zmiany kursu przez Fed

Ostatnie dane dotyczące cotygodniowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA wskazują, że rekordowa liczba Amerykanów złożyła wnioski o zasiłek dla bezrobotnych. W rzeczywistości tak ogromny skok był ostatnio obserwowany dopiero w 2021 roku i wskazuje na presję na rynku pracy.

Zdaniem ekspertów, zeszłotygodniowa liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wskazuje, że efekt wyższych stóp procentowych zaczął być widoczny na rynku pracy.

Liczba nowych bezrobotnych wzrosła do 22 000

Ogólnie rzecz biorąc, liczba nowych bezrobotnych wzrosła o 22 000, co w ujęciu sezonowym dało liczbę 264 000. Według danych Departamentu Pracy jest to najwyższy odczyt, który ostatnio obserwowano w październiku 2021 roku.

Według ekonomistów prognoza liczby nowych bezrobotnych wynosiła zaledwie 245 000, ale rzeczywista liczba okazała się znacznie wyższa.

Głównym powodem tego wzrostu jest redukcja zatrudnienia w sektorze technologicznym, która miała miejsce pod koniec 2022 roku. Podobnie, inne branże, takie jak budownictwo mieszkaniowe, również zostały poważnie dotknięte z powodu wysokich stóp procentowych w kraju.

W większości przypadków wydaje się, że opóźniony efekt stóp procentowych w USA zaczął wywierać wpływ na rynek pracy. W końcu wydawało się bardzo nienaturalne, aby mieć powolny PKB, wysokie stopy procentowe i silny rynek pracy!

W końcu silny rynek pracy i wysokie stopy procentowe zwykle nie idą w parze, ponieważ stopy procentowe wpływają na produkt krajowy brutto.

Jak na razie rynek pracy wciąż pozostaje napięty, ponieważ na jedną osobę bezrobotną w kraju przypada 1,6 nowego miejsca pracy. Nie możemy jednak ignorować faktu, że stopy procentowe również zaczęły nadążać za rynkiem pracy.

Uważamy, że jest jeszcze zbyt wcześnie, aby stwierdzić, że ten odczyt będzie miał znaczący wpływ na politykę Fed. Ale jeśli otrzymamy podobne odczyty z nadchodzącego raportu NFP, będzie to zupełnie inna historia.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry