Commerzbank wskazuje na mocniejszego funta szterlinga, ponieważ BoE zwleka z obniżkami stóp procentowych

Commerzbank wskazuje na mocniejszego funta szterlinga, ponieważ BoE zwleka z obniżkami stóp procentowych

Według Commerzbanku perspektywy funta szterlinga (GBP) są bezpośrednio związane z tym, jak Bank Anglii (BoE) radzi sobie z kwestią obniżek stóp procentowych.

BoE przeszedł od jastrzębiej polityki do neutralnej, ponieważ nadal przygląda się nadchodzącym danym gospodarczym. Chociaż inflacja spadła z historycznych szczytów, nadal jest wystarczająco dużym zmartwieniem dla brytyjskiego banku centralnego.

Inflacja wciąż pozostaje głównym tematem

Dlatego BoE wyjaśnił, że wszelkie obniżki stóp nastąpią dopiero wtedy, gdy będą w 100% pewni, że inflacja jest pod kontrolą.

Jeśli więc obniżki stóp są wciąż odległe, oznacza to tylko jeden rezultat… Silniejszy GBP jest dokładnie tym, co Commerzbank powiedział w swojej najnowszej prognozie.

Commerzbank twierdzi, że warunki wymagane do obniżki stóp są nadal spełnione. W rezultacie rynki mogą zapomnieć o obniżce stóp na kilka następnych posiedzeń, co oznacza, że silniejszy GBP jest bardzo prawdopodobny.

Ostatnio nawet gubernator BoE musiał wyjaśnić, dlaczego nie zmierzają w kierunku cięcia stóp pomimo spowolnienia inflacji.

Powszechnie uważa się, że wyższa stopa procentowa może być lepsza dla brytyjskich firm, a nawet społeczeństwa. BoE odpowiedział jednak, że wyższa inflacja szkodzi również społeczeństwu i stanowi większe zagrożenie niż stopy procentowe.

Obecnie inflacja w Wielkiej Brytanii wynosi blisko 4%, podczas gdy celem BoE jest 2%. Oznacza to, że inflacja musi spaść o dodatkowe 2%, zanim osiągnie długoterminowy cel brytyjskiego banku centralnego.

W związku z tym analitycy Commerzbanku uważają, że GBP pozostanie silny, jeśli BoE utrzyma swoje obecne stanowisko w sprawie obniżek stóp procentowych.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry