Commerzbank – Plotki o cięciach stóp procentowych BoE będą wywierać presję na GBP

Commerzbank - Plotki o cięciach stóp procentowych BoE będą wywierać presję na GBP

Zdaniem Commerzbanku pogłoski o cięciach stóp przez Bank Anglii prawdopodobnie wywrą presję na GBP. W rezultacie możemy zobaczyć deprecjację GBP/USD, jeśli się zmaterializuje. Z drugiej strony nie zapominajmy, że te same plotki pojawiają się również w przypadku Rezerwy Federalnej.

Jeśli spojrzymy na stronę Wielkiej Brytanii, odczyt inflacji za październik był niższy niż odczyt wrześniowy. Pomimo pozytywnego wyniku, nie widzieliśmy żadnej reakcji ze strony GBP. Powodem tego jest proces myślowy, że niższa inflacja pozwoli BoE na wprowadzenie obniżek stóp procentowych.

Inflacja pozostaje powyżej celu

Chociaż inflacja w Wielkiej Brytanii spadła, nadal jest wyższa niż cel Banku Anglii. Tak więc, chociaż ostatni odczyt inflacji z Wielkiej Brytanii może być postrzegany jako pozytywny, nie oferuje on dużej pomocy dla GBP. Jak wspomniano wcześniej, wszelkie postępy w zakresie inflacji zwiększą dyskusję na temat obniżek stóp procentowych.

Tymczasem perspektywy inflacji w Wielkiej Brytanii są nadal bardzo niepewne pomimo krótkoterminowych pozytywnych odczytów. W rzeczywistości będziemy musieli poczekać i zobaczyć, jak rozwinie się stacja inflacyjna w Wielkiej Brytanii.

W końcu inflacja bazowa w Wielkiej Brytanii wyniosła 5,7%, w oparciu o ostatnie odczyty. W porównaniu z celem 2% jest to różnica prawie 3,7%. W tej chwili będzie jeszcze za wcześnie, aby dyskutować o polityce obniżek stóp procentowych. W rzeczywistości możemy przejść do podwyżek stóp, jeśli inflacja ponownie przyspieszy.

Analitycy Commerzbanku uważają więc, że w najbliższych miesiącach GBP będzie pod presją. Dodali również, że do końca przyszłego roku (2024) jednym z pierwszych banków, które pójdą w kierunku obniżek stóp będzie EBC. Jeśli okaże się to prawdą, GBP również prawdopodobnie ucierpi, ponieważ gospodarka Wielkiej Brytanii jest nadal powiązana z UE.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry