Co to jest Polkadot Dot

Co to jest Polkadot Dot

Gavin Wood, współzałożyciel Ethereum, który stworzył również powszechne obecnie wyrażenie Web3, założył Polkadot. Wood i Peter Czaban uruchomili Fundację Web3 w 2017 roku po wydaniu białej księgi na temat Polkadot w 2016 roku. Sprzedając tokeny DOT, organizacja zebrała następnie 145 milionów dolarów na rozwój protokołu. W 2019 r. miała miejsce kolejna prywatna sprzedaż.

Sieć Polkadot została pierwotnie uruchomiona w maju 2020 r., a w kolejnych miesiącach pojawiły się inne aktualizacje technologiczne. Kiedy w grudniu 2021 r. udostępniono pięć spadochronów, Polkadot został uznany za całkowicie uruchomiony.

Dzięki Polkadot nawet projekty blockchain o dużych różnicach mogą się ze sobą komunikować. Dzieje się tak, ponieważ Polkadot jest siecią sieci. Parachains, czyli niestandardowe łańcuchy bloków z własnymi funkcjami i walutami, są sposobem, w jaki to robi. Sieć powstała w wyniku protokołu Ouroboros, który posłużył również jako inspiracja dla Cardano i wykorzystał ten sam proces konsensusu proof-of-stake (PoS) (ADA).

Parachains to w zasadzie łańcuchy bloków typu proof-of-stake (PoS), które mogą funkcjonować niezależnie i mają szerokie możliwości dostosowywania przez właściciela. Koncentrują się one na oprogramowaniu ze specjalistycznymi funkcjami i samodzielną logiką programowania. Łańcuchy te działają jako warstwa zarządzania siecią i jako narzędzie do zarządzania. Łańcuch przekaźnikowy jest odpowiedzialny za osiągnięcie konsensusu i upewnienie się, że transakcje są przeprowadzane; weryfikuje dane i upewnia się, że są zrozumiałe.

Ponadto Polkadot posiada mosty, które łączą łańcuchy bloków i umożliwiają transmisję danych między nimi. Interoperacyjność jest ustanawiana za pomocą mostów. Ponadto może być wykorzystywany do łączenia się z innymi sieciami, takimi jak Ethereum i Bitcoin (BTC). Parathreads, zmniejszona forma parachains, która działa na zasadzie pay-as-you-go, jest kolejnym elementem sieci. W przypadku blockchainów, które nie wymagają stałego dostępu do sieci Polkadot, jest to pomocne.

Polkadot jest uważany przez wielu za jedną z najbardziej obiecujących sieci przyszłości, ponieważ ma na celu zapewnienie podstawy do wymiany wartości online. Inicjatywa może wciąż znajdować się na wczesnym etapie, ale istnieje wiele zachęcających sygnałów, które wskazują na możliwość, że kierunek, który obrała, może stać się normą wymiany wartości.

W porównaniu do 30 transakcji Ethereum na sekundę, Polkadot może przetwarzać około 1000 transakcji na sekundę. Przepustowość transakcji Polkadot może zostać ograniczona do 1 miliona transakcji na sekundę.

Od 2022 r. miliony transakcji zostały przetworzone na spadochronach.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry