Co się stanie z akcjami Amazona po odejściu Jeffa Bezosa

Co się stanie z akcjami Amazona po odejściu Jeffa Bezosa

Założyciel i dyrektor generalny firmy Amazon (AMZN -3,62%), Jeff Bezos, jest bez wątpienia najbardziej znaczącą postacią korporacyjną swoich czasów. Z historią wynalazków, która może nie mieć sobie równych w branży IT, Bezosowi przypisuje się przekształcenie Amazona z niechlujnego start-upu sprzedającego książki w światową potęgę technologiczną z pozycją lidera w e-handlu i cloud computingu.

W swoim raporcie z wyników za czwarty kwartał, opublikowanym we wtorek po dzwonku, firma szokująco ujawniła zbliżające się przejście Bezosa z funkcji dyrektora generalnego na stanowisko prezesa wykonawczego. 57-letni Bezos jest jeszcze daleki od przejścia na emeryturę i nic nie wskazywało na to, że ustąpi ze stanowiska prezesa.

Jednak sposób, w jaki inwestorzy zareagowali na to ogłoszenie, mógł zaskoczyć więcej osób niż jego decyzja o przejściu na emeryturę. W godzinach popołudniowych akcje Amazon wzrosły o 0,3%. Zazwyczaj, gdy wysoko ceniony dyrektor naczelny odchodzi, cena spada, zwłaszcza gdy jest to niespodzianka. Jednak zapowiedź Bezosa bezsprzecznie przyćmiewa każdy zestaw liczb kwartalnych, nawet jeśli w publikacji kwartalnej odnotowano znaczny wzrost zysków.

Bezos opisał wcześniej, jak doszedł do decyzji o stworzeniu Amazona w ramach metody, którą nazywa Regret Minimization Framework. Nawet gdyby Amazonowi się nie udało, wiedział, że w wieku 80 lat nie będzie żałował swojego wyboru; niemniej jednak będzie żałował, że nie spróbował.

Jedna z najbardziej wartościowych korporacji na świecie, Amazon właśnie zakończył rok z przychodami rzędu 400 miliardów dolarów i jest o wiele bardziej dochodowy, niż ktokolwiek mógłby przewidzieć jeszcze kilka lat temu.

Jego odejście jest największym testem kultury, którą stworzył w Amazonie, nawet jeśli opuści firmę w doskonałej formie. Cyfrowy gigant korzysta z wielu przewag konkurencyjnych, w tym z programu nagród Prime i znakomitej reputacji w zakresie obsługi klienta, co powinno napędzać rozwój firmy w nadchodzących latach.

Amazon musi jednak zmagać się z ciągle ewoluującym polem rywali, ponieważ sektor internetowy jest jednym z tych, które szybko się adaptują. Obecnie nie ma zbyt wielu powodów do obaw o akcje, ale należy obserwować postawę Jassy’ego i jego pierwsze decyzje po objęciu przywództwa tego lata. Rekord Bezosa niewątpliwie ustawia poprzeczkę wysoko, mimo że jest on dobrze przygotowany.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry