Chiny, marcowa ankieta ujawnia wzrost sprzedaży nowych domów

Chiński juan spada poniżej 7, ponieważ ożywienie gospodarcze stoi w miejscu

Według najnowszego raportu, sprzedaż nowych domów w Chinach gwałtownie wzrosła dzięki polityce wspierającej i wzrostowi popytu. Ogólnie rzecz biorąc, 14 chińskich miast zostało przebadanych w tym raporcie, co dodaje mu więcej wiarygodności.

Jak wynika z raportu, sprzedaż nowych domów w Chinach wzrosła o 55,07% m/m. W lutym wzrost sprzedaży nowych domów odnotowano na poziomie 31,9%, co sugeruje wzrost popytu.

Dane zostały opublikowane przez China Index Academy, która jest jednym z niezależnych i największych badaczy rynku nieruchomości.

Sektor nieruchomości wesprze ożywienie w Chinach

Pekin, który jest sklasyfikowany jako miasto pierwszego rzędu w Chinach, odnotował najszybszy wzrost sprzedaży nowych domów. W sumie w Pekinie w marcu 2023 roku odnotowano wzrost o 73%.

Podobnie, wzrost sprzedaży nowych domów w chińskich miastach drugiego rzędu wyniósł 54,2%, a w miastach trzeciego rzędu około 28,6%.

Biorąc pod uwagę, że sektor nieruchomości jest kluczowym filarem wzrostu gospodarczego Chin, będzie to dobra wiadomość dla chińskiej gospodarki. Wcześniej ten sam sektor przeżywał ciężkie chwile, gdy kilku znanych deweloperów ogłosiło bankructwo.

Ponadto w połowie 2021 r. odnotowano również znaczne wstrzymanie prac budowlanych w wielu projektach mieszkaniowych w całym kraju.

Pod koniec 2022 r. chińscy decydenci wprowadzili pakiet ratunkowy, którego celem było usprawnienie realizacji projektów i poprawa sprzedaży.

Wydaje się, że polityka rządu mająca na celu wsparcie sektora nieruchomości w Chinach w końcu zaczęła przynosić efekty.

Podczas poniedziałku sektor nieruchomości zyskał około 2,4%, co jest oznaką poprawy nastrojów na rynku.

Zdaniem niektórych ekspertów, rezygnacja z chińskiej polityki „zero-COVID” również zwiększyła sprzedaż nowych domów w Pekinie i innych miastach.

Ogólnie rzecz biorąc, tempo wzrostu cen nowych domów w Chinach jest jednym z najszybszych w ciągu ostatnich 9 miesięcy. Inwestorzy muszą jednak zachować ostrożność, gdyż wszystko to jest efektem pakietów stymulacyjnych. A kiedy to wyschnie, zobaczymy prawdziwy obraz chińskiego sektora nieruchomości.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry