Chiński wskaźnik PMI dla usług za grudzień osiągnął 52,9

Chiński wskaźnik PMI dla usług za grudzień osiągnął 52,9

Według najnowszych badań, ostatni miesiąc 2023 r. (grudzień) był nieoczekiwanie dobry dla sektora usług w Chinach. Lokalny popyt wzrósł w grudniu 2023 r. dzięki dużemu pakietowi stymulacyjnemu chińskiego rządu.

Ponadto spowolnienie zamówień zagranicznych również nieco się poprawiło w grudniu. Jest to więc również czynnik, który pozwolił chińskiemu wskaźnikowi PMI dla usług odnotować wzrosty przekraczające prognozy.

Sektor produkcyjny nadal się kurczy

Wskaźnik PMI dla usług w Chinach w grudniu wyniósł 52,9, czyli więcej niż w poprzednim miesiącu, kiedy wynosił 51,5. Co więcej, był on również powyżej prognozy wynoszącej około 51,6, co świadczy o odporności chińskiej gospodarki.

Grudniowy odczyt wskaźnika PMI pozwolił chińskiemu sektorowi usług pozytywnie zakończyć rok. Innym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę, jest fakt, że chiński sektor produkcyjny jest jednym z niewielu, które unikną spadku w 2023 roku.

Jeśli jednak porównamy sektor produkcyjny z sektorem usług, stanie się jasne, że ten drugi cieszył się lepszymi warunkami.

Poprawa w sektorze usług pozwoliła również chińskiemu rynkowi pracy pozostać silnym. Prowadzi to jednak również do wyższej inflacji w kraju, co można również przypisać ciągłym środkom stymulacyjnym.

Według chińskich firm z sektora usług, są one optymistycznie nastawione do warunków biznesowych i ogólnych nastrojów rynkowych w 2024 roku.

Wydatki konsumenckie w Chinach również wykazały oznaki konsekwentnego ożywienia w ciągu ostatnich kilku miesięcy. W szczególności wydatki na podróże pod koniec roku były znacznie wyższe niż w poprzednich kilku latach.

Według ekspertów, ostatnie badanie objęło różne firmy, dlatego różni się od oficjalnych liczb – obecne badanie koncentrowało się na przedsiębiorstwach o mniejszym i prywatnym charakterze. Wręcz przeciwnie, duże przedsiębiorstwa (kontrolowane przez państwo) napędzały oficjalne liczby.

Chociaż sektor usług pozytywnie rozpoczął rok 2024, chiński sektor produkcyjny nadal boryka się z problemami. Oficjalne dane pokazują, że branża skurczyła się w grudniu 2023 r., co sugeruje, że nawet środki stymulacyjne nie są skuteczne.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry