Chiński Bank Centralny ogłasza niespodziewane obniżki stóp procentowych w celu wsparcia słabnącej gospodarki

Chiński wskaźnik PMI dla usług za grudzień osiągnął 52,9

Publiczny Bank Chin (PBoC) wprowadził kolejną obniżkę stóp procentowych, próbując wesprzeć słabnącą gospodarkę. To już druga obniżka stóp procentowych w ciągu ostatnich 3 miesięcy, co oznacza, że chińskie władze zwiększają wysiłki na rzecz pobudzenia wzrostu gospodarczego.

Po ostatnim ruchu PBoC otworzył również drzwi do obniżenia LPR (referencyjnej stopy procentowej kredytów) również w ciągu najbliższych kilku dni.

Chińska gospodarka stoi w obliczu wielu wyzwań, takich jak deflacja, powolny wzrost akcji kredytowej i spowolnienie na rynku nieruchomości. W rzeczywistości ryzyko niewypłacalności w sektorze mieszkaniowym również rośnie, co może doprowadzić do pogorszenia zaufania na rynku finansowym.

Chińska gospodarka w obliczu poważnych trudności

Według ekonomisty Commerzbanku, wszystkie te czynniki podkreślają, dlaczego decydenci polityczni działają tak szybko. Jeśli tego nie zrobią, zaufanie przedsiębiorców i konsumentów gwałtownie spadnie.

W sumie PBOS obniżył stopę procentową z 2,65% do zaledwie 2,50%, co stanowi redukcję o 15 punktów bazowych. Spadek ten dotyczył MLF o wartości 401 miliardów juanów, czyli mniej więcej 55,25 miliarda dolarów.

PBOC wydał również oświadczenie, w którym stwierdził, że konieczne jest posiadanie dużej płynności w systemie bankowym i jak zastrzyk gotówki może pomóc im to osiągnąć.

W większości przypadków obniżka stóp procentowych przez PBoC była zaskoczeniem dla większości uczestników rynku. Teraz, gdy PBoC ogłosił obniżkę stóp, eksperci uważają, że juan (CNY) ulegnie deprecjacji i osiągnie poziom 7,3.

W szczególności warunki kredytowe w średnim okresie zostaną wprowadzone poprzez asymetryczne cięcie, które utoruje również drogę do cięcia LPR.

Ostatnie posunięcie PBoC nie może być traktowane jako jednorazowe wydarzenie, ponieważ chińska gospodarka stoi w obliczu poważnych wyzwań. Dlatego rozsądnie byłoby powiedzieć, że do końca 2023 r. będziemy świadkami kolejnych zastrzyków gotówki i obniżek stóp procentowych.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry