Ceny ropy naftowej o 1 wyższa po nadziei na chińskie ożywienie

Rezerwy zagraniczne Chin sięgają 3 bilionów w marcu

Podczas środowej sesji ceny ropy naftowej zawróciły wyżej i osiągnęły najwyższy poziom od początku grudnia. Na razie jest nadzieja, że chińska gospodarka pójdzie w kierunku pełnego ożywienia po zniesieniu ograniczeń COVID-19.

Biorąc pod uwagę, że Chiny są w czołówce importerów ropy naftowej na świecie, to naturalne jest, że ropa zyskuje na wartości dzięki tej pozytywnej wiadomości.

W wyniku tej pozytywnej wiadomości, kontrakty terminowe na ropę brent wzrosły o 1,41% (1,21 USD) i osiągnęły cenę 87,13 USD za baryłkę. Podobnie, kontrakty futures na ropę WTI awansowały o 1,7% (1,36 USD) i dotknęły ceny 81,54 USD/baryłkę. Oba te benchmarkowe indeksy znajdują się na najwyższych poziomach od początku grudnia 2022 roku.

Wzrost gospodarczy Chin oczekiwany na poziomie 4,9%

W 2022 roku wzrost gospodarczy Chin znacznie zwolnił do zaledwie 3%. Urzędnicy oczekiwali jednak docelowego wzrostu na poziomie 5,5%. To skłoniło analityków do nazwania chińskich wyników gospodarczych w 2022 roku jednymi z najgorszych od 1976 roku!

Ale teraz, gdy Chiny powoli zwijają swoją surową politykę COVID, dane sugerują silny wzrost chińskiej gospodarki po raz kolejny. Według ankiety przeprowadzonej wśród analityków, istnieje duża szansa, że wzrost PKB Chin w 2023 roku wyniesie 4,9%.

Biorąc pod uwagę silne odbicie w chińskiej gospodarce, ceny ropy naftowej ponownie zaczęły rosnąć. Ostatnio IEA dała również do zrozumienia, że rosyjski limit cen ropy naftowej wgniecie podaż ropy na całym świecie.

Podobnie OPEC oczekuje również, że chiński popyt na ropę wzrośnie o 510 000 BPD. To pierwszy raz, kiedy widzimy wzrost konsumpcji ropy przez Chiny po wprowadzeniu surowych środków COVID.

Zdaniem Stephena Brennocka (analityka PVM), Chiny będą odgrywać dużą rolę na rynku ropy w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

I co nie mniej ważne, w najbliższych tygodniach spodziewane jest również zmniejszenie zapasów ropy w USA. Tak więc nawet ten rozwój sytuacji stanowi wsparcie dla cen ropy.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry