Ceny producentów w Niemczech spadły o 11% w październiku

Inflacja w Niemczech w styczniu spadła do 3,1%

Według danych statystyk federalnych (Niemcy), zaobserwowano spadek cen producentów z Niemiec. Jest to kontynuacja negatywnego trendu, który rozpoczął się we wrześniu 2023 roku.

Ogólnie rzecz biorąc, ceny producentów spadły o 11% w ujęciu rocznym, co było w większości zgodne z prognozami rynkowymi.

Ceny energii w dół o 27,9%

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że ceny energii również spadły w ujęciu rocznym o 27,9%. Kiedy spojrzymy w przeszłość, staje się jasne, że spadek na taką skalę był czymś niezwykłym.

Dlatego też niedawny spadek cen energii jest również jednym z głównych powodów spadku cen producentów. A jeśli wykluczymy ceny energii, ostateczny odczyt cen producentów wykazuje skok o 0,2% w porównaniu z październikiem 2022 roku.

W porównaniu z odczytem cen producentów we wrześniu, spadek wyniósł 0,1%, co również wskazuje na tendencję spadkową.

Ponadto odczyt inflacji w Niemczech również spadł do 3,80% z wcześniejszego odczytu 4,50%. Chociaż ceny producenta i odczyt inflacji są oddzielne, wykazują korelację. Jeśli więc powiemy, że spadek cen producentów zacznie również wpływać na odczyt inflacji, nie będzie to wcale błędne.

Podsumowując, ostatnie dane ekonomiczne napływające z Niemiec są obiecujące i pokazują, że polityka pieniężna zaczęła wywierać wpływ na gospodarkę. Ponieważ do końca 2023 r. pozostały jeszcze tylko 2 miesiące, ciekawie będzie zobaczyć, jak zakończy się ten rok pod względem inflacji, stóp procentowych i cen producentów.

Sezon zimowy w Niemczech jest teraz w pełnym rozkwicie, co prawdopodobnie zwiększy również zużycie energii. Wraz z nagłym wzrostem popytu istnieje szansa, że ceny energii również wzrosną. W takim przypadku ceny producentów mogą odnotować nagły skok w listopadzie i grudniu.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry