Ceny nowych domów w Chinach pozostały w czerwcu na niezmienionym poziomie

Spadek cen złota po wzroście CPI, słaby chiński PKB wpływa na miedź

W czerwcu ceny nowych domów w Chinach pozostały na niezmienionym poziomie, co czyni je jednym z najsłabszych wyników w 2023 roku. Zwiększyło to również presję na chińskie władze, aby wprowadziły nowe środki stymulacyjne w celu wsparcia ożywienia gospodarczego.

Płaski odczyt w czerwcu ma miejsce w czasie, gdy wzrost cen domów spowalnia w całym kraju. W rzeczywistości czerwcowy odczyt był nawet niższy niż wzrost o 0,1% w maju, zgodnie z danymi NBS. Jeśli spojrzymy na odczyt sprzed roku, również nie ma żadnej zmiany!

Chiński sektor nieruchomości nadal się kurczy

W Chinach sektor nieruchomości odpowiada za prawie 25% działalności gospodarczej. Tak więc załamanie w sektorze nieruchomości z dużym prawdopodobieństwem wpłynie również na ożywienie gospodarcze w Chinach.

Jeśli spojrzymy na sektor nieruchomości, to boryka się on z kolejnymi problemami w postaci niewypłacalności, wstrzymanych projektów budowlanych, marginalnych wzrostów cen domów itp.

Aby przeciwdziałać tym problemom, zarówno lokalny, jak i centralny rząd Chin ogłosił różne polityki od zeszłego roku. Wygląda jednak na to, że do wsparcia sektora budowlanego potrzeba więcej środków stymulacyjnych i łagodniejszej polityki.

Rząd ogłosił już wsparcie finansowe dla deweloperów, a nawet zaoferował zachęty dla nabywców domów. Perspektywy gospodarcze pozostają jednak słabe, co również osłabiło zaufanie do sektora nieruchomości.

Ponadto spadający eksport również wywiera presję na chińską gospodarkę i sprawia, że argumenty za wprowadzeniem środków stymulacyjnych stają się coraz silniejsze.

W większości przypadków kolejny pakiet stymulacyjny ze strony chińskiej partii rządzącej jest wysoce oczekiwany w lipcu 2023 roku. Zdaniem ekspertów ruch ten nada ton temu, czego można się spodziewać w 2 połowie 2023 roku.

Według jednego z analityków, rynek nieruchomości w Chinach pilnie potrzebuje zastrzyku zaufania w postaci poważnej zmiany polityki. Obecnie polityka na niewielką skalę nie wystarcza, aby rozwiązać problemy tego sektora.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry