Ceny importowe w USA spadły o 1 w lutym

Wzrost amerykańskich cen producenta Ppi

Z ostatnich danych Departamentu Pracy wynika, że w lutym spadły ceny importu w USA. Spadek wynikał ze spadku kosztów dóbr kapitałowych, dóbr konsumpcyjnych i żywności. Ten wzrost cen importowych jest pierwszym w historii spadkiem od 2 lat.

Według danych, w lutym odnotowano spadek cen importu o 0,1% wobec spadku o 0,4% dwa miesiące temu. Według ankiety przeprowadzonej wśród ekonomistów, oczekiwano spadku cen importowych o 0,2%.

Presja cenowa słabnie

Od lutego ubiegłego roku do lutego bieżącego roku ceny importowe spadły o 1,1%. Jest to pierwszy taki spadek w ciągu ostatnich 2 lat.

W sumie ceny paliw z importu spadły o 4,9%, czyli o tyle, co w styczniu. Ponadto o 1,5% wzrosły ceny ropy naftowej, natomiast ceny gazu ziemnego spadły o 55,6%.

W tym samym okresie czasu koszt importowanej żywności wzrósł o 1,3%. A jeśli wyłączymy z cen importowych żywność i uczucia, to wzrost wynosi 0,3%.

Wzrosły natomiast ceny podstawowych artykułów importowych, co wynika głównie z deprecjacji dolara w stosunku do innych walut.

Cena importowanych dóbr kapitałowych również wzrosła o 0,3%, a koszt dóbr konsumpcyjnych (nie licząc samochodów) skoczył o 0,5%.

Wydaje się, że presja cenowa w USA obecnie ustępuje, ale nadal jest na tyle silna, by utrzymać inflację powyżej celu 2,0% wyznaczonego przez Fed.

Biorąc pod uwagę, że USA importują wiele artykułów, ostatni spadek cen importu jest zdrowym trendem. Przynajmniej pomógłby on przeciętnym amerykańskim konsumentom, którzy mają do czynienia z wysoką inflacją od dekady przy bardzo niewielkim lub żadnym wzroście płac.

Eksperci uważają jednak, że nie powstrzymałoby to Fed przed podniesieniem stóp procentowych. W końcu inflacja w USA wciąż szaleje i jest znacznie wyższa niż docelowe 2%.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry