Ceny domów w Wielkiej Brytanii wzrosły w grudniu o 9 lat

Uk planuje sprzedać rekordowy poziom obligacji rządowych

Według najnowszych danych Office of National Statistics, ceny domów w Wielkiej Brytanii (UK) wzrosły o 9,8% r/r w miesiącu grudniu. Wzrost ten został oparty na porównaniu dokonanym dla miesiąca grudnia 2021 roku.

W miesiącu listopadzie wzrost cen domów wyniósł około 10,6% r/r. Tak więc na tym froncie wydaje się, że ceny domów rzeczywiście spadły w miesiącu grudniu.

Niski popyt na mieszkania w Wielkiej Brytanii

Według ekspertów, powodem, dla którego widzimy spadek cen domów jest niższy popyt. Ponadto, wysokie koszty życia, inflacja i wyższe stopy procentowe również odegrały dużą rolę na rynku mieszkaniowym w Wielkiej Brytanii.

Spośród wszystkich regionów Wielkiej Brytanii to właśnie Londyn odnotował najsłabszy wzrost cen ryżu w ujęciu rocznym. W rzeczywistości wzrost cen domów zlokalizowanych w Londynie wyniósł zaledwie 6,7%.

Ujawnia to, że ceny domów w Londynie rosną w wolniejszym tempie niż w pozostałej części kraju. Może to mieć coś wspólnego z tym, że niewiele osób przeprowadza się, aby zamieszkać w Londynie. W końcu mniejszy popyt na domy oznacza, że wzrost cen będzie wolniejszy!

A według ostatniej ankiety przeprowadzonej wśród ekonomistów, ceny domów mają spaść o 5% w 2023 roku. Podobnie analitycy pracujący w Nomurze prognozują spadek o 15% gdzieś w okolicach połowy 2024 roku.

Jeśli jednak uda się zapanować nad stopami procentowymi i inflacją, wpłynie to na ceny domów w Londynie i pozostałych regionach Wielkiej Brytanii.

Jednak szanse na to, że stanie się to w 2023 roku są bardzo małe, ponieważ rzeczywistość gruntowa jest wciąż taka sama jak w 2022 roku. Mamy wojnę na Ukrainie, wysokie ceny energii i wysoką politykę stóp procentowych prowadzoną przez Bank Anglii. A szanse na to, że cokolwiek z tego zniknie w 2023 roku, wcale nie są wysokie!

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry