Cel inflacyjny Indii pozostaje niezmieniony na poziomie 4%

Cel inflacyjny Indii pozostaje niezmieniony na poziomie 4%

MPC (Komitet Polityki Pieniężnej) Indii zdecydował się utrzymać cel inflacji detalicznej na niezmienionym poziomie 4%. Według jednego z ekspertów, strefą komfortu dla banku centralnego jest inflacja w przedziale od 2% do 6%.

Eksperci dodali również, że próba spowolnienia inflacji nie oznacza automatycznie, że stopy procentowe pozostaną na wyższym poziomie przez dłuższy czas.

Trend inflacyjny wykazuje trajektorię spadkową

W ciągu ostatnich 12 miesięcy inflacja utrzymywała się powyżej górnej granicy 6% łącznie 5 razy. Jednak w pozostałych siedmiu miesiącach inflacja mieściła się w przedziale 4-6%. We wrześniu inflacja w Indiach osiągnęła 5%, głównie z powodu gwałtownego wzrostu cen żywności.

Kilka miesięcy temu głównym celem RPP było zapewnienie obniżenia inflacji do strefy 2-6% i cel ten został ostatecznie osiągnięty. Teraz skupiono się na dalszym obniżaniu inflacji, tak aby osiągnęła ona dolną granicę tego przedziału.

Bank Centralny Indii wykorzystał wyższe stopy procentowe wraz z kilkoma innymi narzędziami, aby ograniczyć inflację w kraju. Obecnie głównym celem jest obniżenie inflacji (rocznej) do około 4%.

Bank Centralny Indii odbył w tym miesiącu posiedzenie w celu podjęcia decyzji w sprawie polityki stóp procentowych. Po spotkaniu członkowie postanowili nie zmieniać stopy procentowej, ale wspomnieli, że nadal dążą do osiągnięcia celu inflacyjnego na poziomie 4%.

Chociaż inflacja bazowa przyniosła kilka wstrząsów w ciągu ostatnich kilku miesięcy, ogólny trend sygnalizuje złagodzenie inflacji.

Według analityków realna stopa procentowa w Indiach na poziomie 1% zapewni, że inflacja będzie nadal trwale spadać. Gdy cel inflacyjny zostanie osiągnięty, stopa repo (nominalna) w Indiach również spadnie wraz z realną stopą procentową.

Biorąc to wszystko pod uwagę, wszystko będzie zależeć od tego, jak rozwinie się sytuacja inflacyjna wraz z celem ustalonym przez Bank Centralny.

Autor

  • Sandra Summers

    Sandra jest naszym najnowszym dodatkiem do zespołu profesjonalnych handlowców w inwestowaconline.com. Z 6-letnim doświadczeniem w handlu, zajmując się kryptowalutami, blockchain i możliwościami arbitrażu, Sandra jest kluczem do utrzymania naszych użytkowników na bieżąco z najnowszymi innowacjami i trendami, co z pewnością pomoże każdemu podjąć najlepszą decyzję w świecie handlu. Kiedy nie nurkuje głęboko w liczbach, lubi wspinaczkę górską i długie spacery w Pradze, gdzie mieszka.

Scroll to Top
Przewiń do góry